Hrubá chyba při zalévání zahrady, kterou dělá většina zahrádkářů: vyhněte se jí, omezíte řádění slimáků a plzáků

Výskyt slimáků a plzáků na našich zahradách i zaručené tipy na jejich likvidaci patří v posledních letech mezi nejžhavější témata zahradníků i zahrádkářů. Slimáci, a snad ještě více invazivní plzák španělský, mají neuvěřitelnou schopnost se množit a přizpůsobovat aktuálním přírodním podmínkám. Proto bychom jim neměli ještě pomáhat k snadnějšímu životu, třeba i špatně zvoleným časem zálivky.

Odkud vylézají slimáci

Voda je pro slimáky i plzáky velmi důležitá, tvoří podstatnou část jejich těla, a tak se tito plži všemožně snaží způsobem svého života ztrátám vody zamezit. Za slunečných dnů proto tráví většinu času v úkrytech na místech, kde se udržuje vlhkost. Nejčastěji je najdeme pod kameny nebo prkny, které tvoří cestičky v záhonech nebo u obrub záhonů a betonových či kamenných zídek. Navečer, jakmile padne rosa, nastává čas jejich dostaveníček, bohužel především na našich záhonech s křupavým salátkem, mladými sazenicemi zelí a špenátu či jahodami. A nepohrdnou ani záhony květinovými. Jakmile však zaprší, vylézají slimáci i plzáci z úkrytů klidně i během dne.

Kdy je vhodné zalévat záhony

Plzáci i slimáci jsou nejaktivnější v noci, kdy mají přes sebou dostatečně dlouhou dobu bez slunce a ve vlhku. Proto pro svou zahradu uděláte nejlépe, když si hodně přivstanete a záhony zalijete až vydatnou ranní sprškou. Do večera má tak půda na záhonech i listy rostlin dostatek času k oschnutí, aby se plžům na nich dařilo co nejméně. Ranní zálivka a rychlejší osychání listů také významně zkracuje dobu, která je vhodná k rozvoji houbových onemocnění rostlin.

Ranní zálivka se doporučuje i z toho důvodu, že rostliny neutrpí teplotní šok jako v případě, kdy studená voda při večerní zálivce dopadá na sluncem rozpálené listy. A také ztráta vody výparem je tak mnohem menší.

I večerní zalévání zahrady má své výhody

Pokud se na zalévání nevrhnete příliš brzy a vyčkáte až do doby, kdy půda i rostliny na záhonech vychladnou, pak má i večerní, či spíše noční zalévání svou výhodu. V tomto případě raději zalévejte odraženou dešťovou vodou ze sudů než ledovou vodou ze studny. Při večerním zalévání poskytnete rostlinám delší čas na využití vody ze zálivky.

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada