Top 5 nejkrásnějších a nenáročných trvalek nejen do venkovských zahrad: zažijte znovu vůni letních prázdnin u babičky

Nejen, že se opět vrátíte do dětství, ale jedná se o trvalky zcela nenáročné, tudíž jim nebudete muset věnovat žádnou speciální péči a ony vám přece budou dělat radost. Když se řekne typická venkovská trvalka, každého napadne něco jiného, nicméně je pár druhů, které by se asi vždy opakovaly a které na žádné zahradě nesmí chybět. Jedná se především o plaménky, lupiny, denivky, ostrožky a kopretiny.

Výhodou je dlouhověkost a nenáročnost

1. Plaménka latnatá

Neboli Phlox (Phlox paniculata) je trvalka, která vytrvale kvete po celé léto. Květy jsou vonné a vzhledem k tomu, že plaménky rostou vzpřímeně, jsou to trvalky mimořádně vhodné k řezu.

2. Ostrožka stračka

(Delphinium x cultorum) je mimořádně výrazná trvalka, která dorůstá výšky až 160 cm. Nápadná je nejen díky své výšce, ale především svými obrovskými hrozny velkých květů. Ostrožka je ceněná také z toho důvodu, že pokud ji po odkvětu sestřihnete cca 20 cm nad zemí, vykvete vám na podzim ještě jednou.

Stačí sestřihnout a pokvete znovu

Odborně se tomu říká remontace neboli „znovu vykvetení“ a umí to řada dalších trvalek. První kvetení ostrožky je zhruba v červnu až červenci a druhé pak během září. Chcete-li se dočkat těchto úžasných květů, vysaďte ostrožku na sluníčko. Vzhledem k tomu, že je to trvalka mohutná, nejvhodnějším místem je uprostřed trvalkového záhonu nebo jeho okraj, třeba někde u zdi.

Plamenka latnatá
Info ikona

3. Lupina

Neboli vlčí bob mnoholistý (Lupinus polyphyllus) určitě znáte, protože lupina nikdy nechyběla na žádné zahrádce u babičky. Včasným sestřihem po odkvětu se vám lupina odmění opětovným kvetením na podzim. Lupiny jsou sice krásné, ale pozor na ně, pokud se jim na zahradě líbí, sami se vysemeňují a nenápadně se rozšiřují po celé zahradě. Nicméně takové krásce to většinou promineme

Poupata denivky se konzumují syrová nebo vařená a mají chuť připomínající fazolové lusky

4. Denivky

(Hemerocallis x hybridum) jsou naprosto spolehlivé a bezúdržbové trvalky s výškou kolem jednoho metru. V létě vždy rozkvetou nádhernými, liliovitými květy a bohaté trsy listů zdobí zahradu po celou sezónu. Denivka, jak již její název napovídá, kvete pouze jeden den, naštěstí vykvétá postupně a na kráse jí to nijak neubírá. Kvetou na slunci i v polostínu a velmi dobře zvládá sucho a vedra.

Kopretiny pokvetou i na balkoně

5. Kopretiny velkokvěté

(Leucanthemum maximum) jsou klasické trvalky, které kvetou jak na slunci, tak v polostínu a dorůstají do výšky 70 cm. Hodí se k řezu a kvete od července do září. A pokud ji opět po odkvětu sestřihnete, své krásné květy vám ukáže ještě jednou na podzim. Nemáte zahradu, ale máte balkon? Tak skvělá zpráva je, že kopretiny krásně kvetou i v nějaké nádobě.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada