Řebčík královský: méně známá cibulovina s exotickým vzhledem, co odpuzuje krtky

Méně známý, o to krásnější, s exotickým vzhledem

Řebčík (Fritillaria) patří do čeledi liliovité, jinak se mu také říká lilie biblická. Snad nejznámějším je řebčík královský (Fritillaria imperialis). Svými nápadnými oranžově, červeně nebo žlutě zbarvenými květy zavěšenými jako zvonky upoutá naši pozornost okamžitě. Královský se mu říká právě pro uskupení jeho květů, které připomíná královskou korunu. Působí exotickým dojmem, ale pochází vlastně z hor Asie. Nemusí být vysazený pouze jako solitéra, překrásně doplňuje i smíšené trvalkové záhony, kde vynikne jeho jasná barva a zajímavé květenství.

Řebčík královský
Info ikona

Květy jako zvony a stonek, co nezastíní další rostlinky

Řebčíky obecně se dělí do dvou skupin – císařské a drobnokvěté. Známější je první skupina, která dosahuje výšky až 1 m, i více. Na vrcholu lodyhy teprve vyrůstá spousta listů a směrem dolů se jako zvony překlápí květy. Díky svým holým stonkům nezastíní další rostliny, a podle toho také určujeme jejich umístění na záhoně.

Druhá skupina dorůstá nanejvýš 50 cm a má drobné různě barevné květy taktéž svěšené jako zvony. Nejznámější je u nás řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) se svými neobvyklými kostkovanými květy.

Právě nyní je správný čas promyslet, kde máte zjara na záhonu mezeru

Řebčíky kvetou v dubnu a květnu a vysazují se v srpnu až září. Právě proto je nyní správná doba pro rozmýšlení, kam řebčíky vysadit.Jestliže jste v dubnu a květnu pozorovali své záhony, možná jste objevili volný prostor nebo díru, kam by řebčíky krásně zapadly, a ještě máte čas na rozmýšlení a výběr druhu nebo barvy, i čas na případné objednání. Na jaře jsou totiž záhony prázdnější a ve chvíli, kdy jarní cibuloviny postupně odkvétají, kvetou řebčíky. Poté je zase střídají rostliny kvetoucí v létě, kdy se řebčíky zatahují.

Na záhonech se perfektně doplňují například s bohyškami nebo kapradinami nebo dalšími cibulovinami.

Řebčíky se dají pěstovat i v nádobách, skvěle tak oživíte svůj balkon nebo terasu. Obzvlášť nádherně vypadají řebčíky vedle vstupních dveří do domu.

Stanoviště a výsadba

Ke svému růstu potřebují plné slunce, případně polostín. Půda by měla být humózní, výživná, spíše vlhčí, ale propustná. Dostatek živin potřebují především pro bohaté kvetení a ocení i přihnojení.Poměrně snadno zahnívají v mokru, proto je důležitá drenáž nebo skutečně dobře propustná půda. Po několika letech je možné rostlinu rozdělit trsy.

Jedná se o cibuloviny, množí se oddělením nových postranních cibulek nebo semeny, která si můžeme posbírat po odkvětu. Cibule řebčíků mají kolem 10 cm, sázíme je v průběhu srpna a září do jámy hluboké zhruba 20 cm. Na dno jámy je dobré dát vrstvu písku a cibule vkládáme mírně šikmo, aby se ve středu nezadržovala voda a neuhnívaly. Mají velmi tenkou slupku, a proto snadno vysychají. Neskladujeme je tedy v přílišném suchu, ale raději v písku nebo rašelině.

Řebčík královský
Info ikona

Krtci je doslova nesnáší

Řebčíky jsou jedovaté a nejjedovatější částí jsou právě cibule. Ty do svého okolí šíří nepříjemný zápach, který silně odpuzuje krtky. V okolí záhonů s řebčíky tedy krtka moc nečekejte. To můžeme samozřejmě využít ve svůj prospěch a vysadit je tam, kde se chceme krtků zbavit. Toto platí obecně u všech druhů řebčíků.