Lilie bělostná a liliochvostec: dominantní cibuloviny, které se sázejí v srpnu, ale kvetou až příští léto

Všechny cibuloviny mají rády propustnou půdu a ke kvetení potřebují nejčastěji slunce, příp. polostín. Velikost jejich květů závisí na obsahu humusu v půdě – čím více živin, tím větší květy. Při výsadbě se cibule vysazují do hloubky, která se rovná dvojnásobku jejich obvodu (nebo trojnásobku jejich výšky), a to vždy špičkou nahoru. Výsadba lilie bělokvěté a liliochvostce se liší jen v detailech. 

Květy lilie bělostné
Info ikona

Při výsadbě lilie bělostné počítejte s tím, po odkvětu (tj. v červenci) zatahuje.

Lilie bělostná vytvoří i dvacet zvonkovitých květů

Cibule lilie bělostné (Lilium candidum) se vysazují v srpnu, ačkoli rostliny nekvetou na podzim, ale až v létě. Jde o typickou představitelku bělokvětých lilií, která se dříve pěstovala především ve venkovských zahrádkách. Vysadíte-li její cibule včas, zjara z nich vyrostou až metrové stonky, které v červnu až červenci ponesou i 20 bílých a omamně vonících zvonkovitých květů. 

Lilie bělokvětá roste nejraději na mírně vápnitých a prohnojených půdách na výslunní. Jelikož se vysazuje poměrně mělce, jen asi 3 až 5 cm hluboko, nemá ráda okopávání. Na podzim a v zimě se u ní vyvarujte mokra. 

Ztlustlé hlízovité kořeny liliochvostce
Info ikona

Hlízovitě ztlustlé kořeny liliochvostce vypadají jako podivná příšera.

Kvetoucí liliochvostec dorůstá až do dvou metrů

Další „cibulovinou“, která nekvete na podzim, ale vysazuje se v srpnu, je nepřehlédnutelný liliochvostec (Eremurus)Hlízovitě ztlustlé kořeny této rostliny se sázejí do 15 cm hluboké jamky s písčitou, asi 1 cm vysokou drenáží. Vyžadují slunné místo s propustnou půdou a na zimu potřebují ochranu proti mrazu. 

Zjara ze ztlustlých kořenů liliochvostce vyroste silný výhon, který se v červnu rozloží do trsu listů, z nichž následně vyraší až dva metry vysoký stonek s bílými, žlutými, růžovými nebo oranžovými hrozny květů (podle kultivaru). Po odkvětu liliochvostec zatahuje do půdy, kde přezimuje. Je-li půda příliš vlhká, je nezbytné cibule na začátku letních prázdnin z půdy vyjmout a na konci je opět zasadit. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada