Cibule lilií můžete sázet i v březnu. Potřebují ale drenáž a „nohy v chladnu“

Většina lilií je u nás mrazuvzdorná a na zimu zůstávají jejich cibule v půdě. Přesazovat se doporučují až po čtyřech letech, proto je dobré jim vybrat takové místo, které jim bude dlouhodobě vyhovovat. Ideální je slunné stanoviště, případně mírný polostín (slunce alespoň dopoledne), s dobře propustnou a spíše kyselou půdou (vápník vyžadují jen určité odrůdy). Těžké půdy a jíly jsou méně vhodné – lilie nemají rády přemokření. 

Místo k výsadbě lilií by mělo mít drenáž

Klíčem k úspěšnému pěstování lilií je drenáž pod cibulí, zvláště v těžších půdách. Nejprve vyhlubte pro cibuli jamku – hloubka by měla odpovídat trojnásobku výšky cibule (tj. asi 10–15 cm). Připočtěte ale prostor pro drenáž z vrstvy štěrku, cihlové drtě apod. pokryté ještě půdou s kompostem. Na ni se pak usazuje cibule, kterou je možné obsypat pískem. Cibule se na závěr zasypává kompostem. 

Důležitá je i zálivka: nejlépe vydatná, ale méně častá. Všechny lilie mají navíc rády „nohy v chladnu“, proto se místo mulčuje, případně osazuje polštářovitými trvalkami. 

Příprava a výsadba liliových cibulí

Vysazované cibule lilií by měly být zdravé (ze spolehlivého zdroje) a nevyschlé. Před výsadbou jim odstraňte poškozené kořeny a zčernalé šupiny. Vhodné je i jejich namoření vhodným fungicidním přípravkem (koncentrace a doba moření je uvedena vždy obalu daného přípravku). 

Vysazovat můžete lilie samostatně nebo ve skupině tří nebo pěti kusů (spon 20 x 20 cm). Podle odrůdy začnou kvést od června. Jakmile začne kvetení lilií po letech ochabovat, vyjměte cibule ze země (nejlépe na podzim), a ty nejsilnější z nich hned zasaďte na nové místo. Cibule zbytečně dlouho neskladujte, rychle vysychají.