Cibule lilií můžete sázet i v březnu. Potřebují ale drenáž a „nohy v chladnu“

Většina lilií je u nás mrazuvzdorná a na zimu zůstávají jejich cibule v půdě. Přesazovat se doporučují až po čtyřech letech, proto je dobré jim vybrat takové místo, které jim bude dlouhodobě vyhovovat. Ideální je slunné stanoviště, případně mírný polostín (slunce alespoň dopoledne), s dobře propustnou a spíše kyselou půdou (vápník vyžadují jen určité odrůdy). Těžké půdy a jíly jsou méně vhodné – lilie nemají rády přemokření. 

Místo k výsadbě lilií by mělo mít drenáž

Klíčem k úspěšnému pěstování lilií je drenáž pod cibulí, zvláště v těžších půdách. Nejprve vyhlubte pro cibuli jamku – hloubka by měla odpovídat trojnásobku výšky cibule (tj. asi 10–15 cm). Připočtěte ale prostor pro drenáž z vrstvy štěrku, cihlové drtě apod. pokryté ještě půdou s kompostem. Na ni se pak usazuje cibule, kterou je možné obsypat pískem. Cibule se na závěr zasypává kompostem. 

Důležitá je i zálivka: nejlépe vydatná, ale méně častá. Všechny lilie mají navíc rády „nohy v chladnu“, proto se místo mulčuje, případně osazuje polštářovitými trvalkami. 

Příprava a výsadba liliových cibulí

Vysazované cibule lilií by měly být zdravé (ze spolehlivého zdroje) a nevyschlé. Před výsadbou jim odstraňte poškozené kořeny a zčernalé šupiny. Vhodné je i jejich namoření vhodným fungicidním přípravkem (koncentrace a doba moření je uvedena vždy obalu daného přípravku). 

Vysazovat můžete lilie samostatně nebo ve skupině tří nebo pěti kusů (spon 20 x 20 cm). Podle odrůdy začnou kvést od června. Jakmile začne kvetení lilií po letech ochabovat, vyjměte cibule ze země (nejlépe na podzim), a ty nejsilnější z nich hned zasaďte na nové místo. Cibule zbytečně dlouho neskladujte, rychle vysychají. 

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.