Nastal čas dvouletek: vysaďte si ty nejkrásnější druhy našich babiček a sousedé puknou závistí. A nemusí to být jen macešky

Divizna
Info ikona

Divizna patří mezi oblíbené dvouletky, pěstovaly ji hlavně naše babičky pro její léčivé účinky

Co to je dvouletka a kdy kvetou?

Dvouleté rostliny jsou zajímavou skupinou rostlin, které mají životnost dva roky s tím, že mohou existovat výjimky, které vám na zahradě vydrží i rok navíc. Dvouletky musí během prvního roku vyklíčit, zakořenit a přezimovat a v druhém roce teprve kvetou, plodí a odumírají. Tím je její úkol splněn. Taková klasická dvouletka je samozřejmě maceška, která se těší velké oblibě pro její nenáročné pěstování a rozmanitý sortiment.

Pěstování dvouletek: nejdůležitější je závlaha, půda nesmí vyschnout

Dvouletky mají stejné nároky na půdu a stanoviště jako letničky, s kterými se na záhonu krásně doplňují. Preferují záhony plně osluněné, ale většina z nich bude prospívat i v polostínu.

Ze semen se dvouletky množí nejdříve koncem srpna a pokračuje se až do září, přičemž máte-li štěstí a již jste nějaké dvouletky pěstovaly, právě začátkem září se objevují semenáčky, které se samovolně rozšířily. O to pak máte jednodušší práci. Semínka dvouletek se vysévají buď do truhlíku, kde se mohou předpěstovat a pak je přemístíme do záhonu, nebo je rovnou vysejte na stálé stanoviště. Záhon, kam chcete vyset dvouletky, musí být dobře připravený, prokypřený a zbaven veškerého plevele. Po výsevu je nutno udržovat půdu stále vlhkou, jinak semínka zaschnou a vaše práce přijde nazmar. Důležitá je i pravidelná dávka živin.

Dvouletky našich babiček: tyhle patří mezi ty nejkrásnější

Maceška nebo violka zahradní (Viola x wittrockiana, Viola odorata) je tou nejznámější a nejčastější dvouletkou, která je v posledních letech na vzestupu. Macešky dorůstají kolem 30 cm a můžete vybírat z nepřeberného množství druhů a kultivarů, které se hodí pro každé stanoviště. Jak jednou macešky vysadíte, je to vždy láska na první pohled, dokáží kvést velmi dlouho a to od března do září či října. Macešky se vysazují jako typická podzimní rostlina do truhlíků a na hroby a porostou jak na slunci, tak v polostínu.

„Vstávej semínko holala, bude z tebe fiala“, ale nebyla to fiala, byla to divizna

Diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) si místo fialy vypěstovali i Křemílek s Vochomůrkou a jestliže hledáte dvouletku, která bude výrazná a nepřehlédnutelná, tak divizna je tou správnou volnou. Dorůstá do výšky až dvou metrů a její žluté květy se využívají na čaje s léčivými účinky, především na problémy spojené s dýchacími cestami.  Jak jednou máte na zahradě diviznu, už ji tam budete mít nejspíše napořád. Divizna má totiž tu úžasnou vlastnost, že se sama vysemeňuje a rozšiřuje po celé zahradě. Záleží pak na vás, jak moc vás tato dvouletka okouzlila a kam až ji necháte zajít. 

Zvonky štěstí vám nesmí na zahradě chybět

Zvonek plnokvětý(Campanula medium) patří rovněž mezi top nejkrásnějších dvouletek. Tento druh zvonku je znám díky svým klasickým fialovým květům ve tvaru kalichu, ale kromě barvy fialové mohou být květy bílé či růžové barvy. Zvonky plnokvěté bývají vysoké kolem jednoho metru, přičemž stejně jako ostatní dvouletky, v prvním roce vytvoří listovou růžici, přezimuje a vykvete až v druhém roce.

Jak se pěstuje hvozdík bradatý: pěstuje se sám, vás k tomu vůbec nepotřebuje

Hvozdík bradatý (Dianthus barbatus) vytváří velké množství semen, pokud se ho nebudete v záhonu všímat, sám se velmi ochotně vysemení a příští rok budete mít další, nové rostliny. V případě hvozdíku to ale rádi promineme, jeho květy jsou totiž příjemně vonné. Hvozdík navíc nevyžaduje žádnou péči, ačkoliv není moc vysoký, je pevný a nepoléhá, odolává i nepříznivému počasí. Využít ho můžete také k řezu. Často se chová jako trvalka, protože tím, jak se neustále vysemeňuje, máme pocit, že zde roste trvale.

Nebezpečná krása: náprstník může být smrtelný

Náprstník červený (Digitalis purpurea) je stejně jako divizna dvouletkou, která je nepřehlédnutelná a velmi nápadná. Náprstník dokáže okouzlit především svými nádhernými květy s barevnými skvrnami uvnitř květu. Jedná se o dvouletku, kterou můžete také najít při procházce v lese. U náprsníku si však pamatujte, že stejně jako je krásný, může být i nebezpečný. Výtažky z náprstníku se sice využívají ve farmacii, ale stačí překročit jeho množství při konzumaci a může být i smrtelný.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada