Kanadská borůvka potřebuje po sklizni vaši pozornost: nepřipravte se o úrodu v příštím roce nejčastější chybou

Kanadská borůvka
Info ikona

Kanadská borůvka nemá ráda přihnojování chlévským hnojem, pokud jí chcete nějak přilepšit, teď je vhodná doba pro aplikaci draselných hnojiv

Kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum) nám již poskytla úrodu a teď se bude pomalu připravovat na přezimování. Zimní teploty zvládají dobře, stačí je jen na zimu pečlivě připravit. Důležité je, nepřehánět to s jejich prořezem, jinak často uděláte více škody, než užitku.

Jak pěstovat kanadské borůvky na zahradě: se závlahou to nepřehánějte

Kanadské borůvky vyžadují kyselé pH půdy, takže vždy k nim přidáváme rašelinu, především na jaře. Pokud keřík nově vysazujete, zakupte si speciální substrát pro borůvky a vřesovištní rostliny a máte tak jistotu, že borůvka dostane vše, co potřebuje. Půda pro kanadskou borůvku musí být humózní a vždy dostatečně vlhká, nikdy však zamokřená. Dopřejte jim slunné místo nebo mírný polostín, přičemž stanoviště by mělo být chráněné před silným větrem.

Pozor, čím kanadskou borůvku hnojíte! Po sklizni chce hlavně draslík

Abychom měli co největší úrodu, máme potřebu nejen borůvkám dodávat někdy nadbytek hnojiv a živin. Ale, u kanadské borůvky se zkuste vyvarovat hnojení chlévským hnojem, to totiž má příliš vysoké pH a to pro borůvku, jako kyselomilnou rostlinu, zrovna nepotřebujeme. Stejně nevhodná jsou hnojiva s chlorem a vápníkem. Pro borůvky buď můžete speciální hnojiva zakoupit, a máte jistotu, nejsou ani tak drahá, nebo používejte hnojiva železitá. Teď, na podzim se hodí spíše hnojiva s vyšším obsahem draslíku, díky kterému bude keř odolnější a lépe připraven na přezimování. Naopak na jaře se používají hnojiva s vyšším obsahem dusíku, díky čemuž rostlina dobře zalistí a získá potřebné živiny pro další růst.

Kdy stříhat kanadské borůvky: na podzim to nechte plavat

Řez provedený ve správnou dobu je tou nejdůležitější prací, která zásadně ovlivňuje výši úrody i celkový zdravotní stav keře. V některých příručkách se dočtete, že právě po sklizni byste měli kanadskou borůvku prořezat. Vy to ale nedělejte a řez nechejte až na jaro, díky tomu máte jistotu, že nepřijde žádný mráz a borůvku vám nezlikviduje. Pokud byste měli potřebu řezat teď, zásah omezte pouze na větve, které jsou poškozené, nalomené, napadené chorobou nebo škůdcem či vám nějak překáží v provozu. Větší zásahy nechejte rozhodně na jaro, zhruba v březnu, kdy už nehrozí velké mrazy. Stříhají se až starší rostliny, od 4 let výše, nově vysazené a mladé rostliny řezem trápit nemusíte, u nich se zaměřte spíše na závlahu a výživu. Používání čistých a ostrých zahradnických nůžek by mělo být samozřejmostí při každém řezu rostlin.

Při okopávání buďte velmi opatrní, jinak poškodíte kořeny

I v těchto dnech musíte bojovat s plevelem, ten si pokoj vážně nedá. Až budete okopávat a kypřit půdu kolem borůvky, buďte velmi opatrní, jakou silou se do toho vrháte. Kanadské borůvky totiž mají povrchové a jemné kořeny a lehce je můžete poškodit. Z toho důvodu se kypření v okolí borůvky nedoporučuje a případná likvidace plevele se musí provést ručně.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada