Po odkvětu můžete stříhat jen některé druhy hortenzií: jeden omyl a rozlučte se s květy v příštím roce

Stará květenství hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla)

Hortenzie kvetoucí na starém a novém dřevě: základ, na kterém záleží doba řezu

Pro správnou dobu řezu je důležité vědět, jakou hortenzii máme na zahradě. Nejčastěji se totiž pěstují hortenzie latnatá a hortenzie stromkovitá, které kvetou na mladém dřevě. Ale druhou nejčastěji pěstovanou hortenzií je hortenzie velkolistá, která kvete na starém dřevě, a právě jejím neuvážlivým, podzimním řezem se nevědomky připravíte o květy v příštím roce. K hortenziím kvetoucím na starém dřevě patří ještě druhy jako je hortenzie pilovitá, hortenzie Sargentova a hortenzie dubolistá. Také u těchto druhů platí, že odkvetlé květy ponecháme na rostlině přes zimu.

Proč nesmíme řezat odkvetlé květy hortenzie na podzim?

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) má odkvetlá kulovitá květenství nejen z toho důvodu, aby nám dělala radost, ale tyto odkvetlé květy mají velmi důležitou funkci, chrání totiž před mrazem nové květní pupeny, které se tvoří přímo pod nimi. Jestliže tedy odkvetlé květenství odstraníte teď, na podzim, tyto květní pupeny odhalíte a je velká pravděpodobnost, že zmrznou. Dalším důvodem, proč květenství neodstraňujeme je, že nám tvoří pěknou dekoraci přes zimu, především ve chvíli, kdy se odkvetlé květy pokrývají jinovatkou či prvním sněhem a jsou tak velmi fotogenické. Nebuďte tedy tak moc aktivní a u hortenzie velkolisté odkvetlá květenství neodstraňujte. Chcete-li nějakou dekoraci do vázy, odkvetlé květy odeberte od druhů hortenzií, které kvetou na novém dřevě, tzn., například hortenzie latnatá.

Jak a kdy se stříhá hortenzie? Mezi druhy je velký rozdíl

Druhy, které kvetou na starém dřevě, což je především hortenzie velkolistá, řežeme vždy až na jaře, kdy nehrozí žádné velké mrazy. Odstraňujeme pouze namrzlé či suché výhony a až nyní odstřihneme odkvetlý květ a to tak, že řez vedeme těsně nad prvním zdravým pupenem, který většinou už v tuto dobu pučí. Naopak druhy kvetoucí na novém dřevě sice můžete říznout na podzim, ale i zde je lepší počkat na jaro. U hortenzie latnaté se na jaře odstraňují suché a namrzlé výhony a to klidně až u země, jinak se řeže k prvnímu, zdravému pupenu.

 

Hortenzie latnatá

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada