KVÍZ: Poznáte ty nejznámější trvalky kvetoucí na podzim? Vyzkoušejte si, jak jste na tom se svými znalostmi

trvalky
Info ikona

Krásné trvalkové záhony jsou snem každého milovníka květin, naštěstí máme spoustu fíglů, jak mít krásné a zdravé rostliny a těšit se z jejich květů co nejdéle

Září je skvělé období pro nákup a výsadbu nejen trvalek

Všechna zahradnictví teď praskají ve švech, aby také ne, začala druhá, zahradnická sezóna. Máte tak jedinečnou šanci dokoupit si nové přírůstky do svých zahrad nebo do nádob na terasu či balkon. Sortiment rostlin je bohatý a vy si tak můžete vybrat mezi různými kultivary, které třeba na jaře nebyly k dostání. Kromě trvalek můžete nakoupit hlavně jehličnany a ovocné dřeviny, kterých je nyní nejlepší výběr. Zakoupené rostliny hned vysaďte a pravidelně zalévejte, do zimy vám stačí dobře zakořenit.

Jak poznám, že je rostlina zdravá? Hodně napoví listy a kořeny

Na začátku je dobré říci, že nakupovat rostliny byste měli pouze v zahradnictví nebo okrasných školkách. Nenakupujte, je-li to trochu možné, rostliny přes e-shopy, jelikož si nemůžete rostlinu pořádně prohlédnout, neovlivníte tak kvalitu rostlin a řešit pozdější reklamaci není nikdy ani trochu zábavné. Zkrátka si udělejte čas a vyrazte do nejbližšího zahradnictví, kde vám také odborně poradí, jaké druhy se do vaší zahrady hodí. Pro fanoušky rostlin je už pouhá návštěva zahradnictví zážitek. Každopádně zdravá rostlina se pozná podle celkového vzhledu, listy nesmí být uvadlé a rostlina musí být nasycena vodou. Na listech ani jiných částech rostliny nesmí být patrné žádné známky napadení chorob a škůdců. Kořeny rostlin musí být dobře vyvinuté, kořenový systém bohatý. To, jak je rostlina prokořenělá poznáte tak, že otočíte květináč a pokud dole, v odtokovém otvoru, vidíte kořeny, je rostlina v pořádku a vitální. Takovou pak můžete s klidem zakoupit a vysadit na své zahradě.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada