Lékořice lysá: léčivá bylina i surovina k výrobě oblíbené cukrovinky. Kdy sbírat kořeny na lékořicový čaj

Lékořice lysá pochází původně z oblasti Středomoří a jihozápadní Asie. Byla využívána jako léčivá bylina už v dobách starověku. Ve starověkém Egyptě kořeny lékořice sloužily k léčbě katarů dýchacích cest a ve starověké Indii se svařené v mléce společně s kořenem šáchoru a s pepřem, používala lékořice jako afrodiziakum. V Číně náleží lékořice mezi základní byliny tamní medicíny a zmínky o ní jsou známé již z altasu rostlin, starého přes 5 tisíc let.

Do českých zemí přivezli lékořici pravděpodobně v 16. století mniši z řádu Benediktinů, kteří ji pěstovali jako léčivou bylinu proti kašli. Lékořice z klášterních zahrad brzy unikla do volné přírody a zplanělou ji můžete dodnes potkat v oblasti jižní Moravy, v okolí Mikulova, Bzence a Hustopečí.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Vysoká vytrvalá bylina z čeledi bobovitých, která dorůstá do výšky 100-150 cm. Rostlina vykvétá během června a července bledě nafialovělými květy, uspořádanými do tvaru hroznu. Po opylení vytváří plody, lysé lusky. Listy jsou lichozpeřené, složené z vejčitých lístků. Kořeny lékořice jsou tmavě hnědé a velmi aromatické. Lékořice lysá je teplomilná rostlina, která nesnáší silnější mrazy. Preferuje umístění na slunci, na místě s písčitohlinitou půdou. Vyžaduje pravidelnou zálivku.

Jak se vyrábí pendrek z kořenů lékořice

Lékořice lysá se pěstuje pro silný a rovný kořen, který se sbírá na konci léta a na podzim. Kořen se naseká na menší kusy a suší při teplotě asi 30 °C. Poté se rozemele na jemný prášek, který se spolu s vodou vaří, dokud se neodpaří všechna tekutina. Vznikne hustá, černá hmota, která barvou i konzistencí připomíná tekutý asfalt. Při výrobě této cukrovinky se k lékořici přidávají i další bylinky, například anýz.

Léčivé účinky lékořice

  • zklidňuje trávení, pomáhá při pálení žáhy i při potížích se žaludečními vředy
  • podporuje imunitní systém pomáhá bojovat proti sezónním chřipkám a nachlazením, léčí kašel, uvolňuje zahlenění
  • pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi
  • pomáhá regulovat hormonální rovnováhu v těle, například v období menopauzy u žen
  • působí jako mírné projímadlo
  • v malých dávkách podporuje častější močení, v dávkách vysokých však naopak močení potlačuje

Léčivý čaj z lékořice

  • 1 lžička sušeného kořene lékořice
  • 200 ml horké vody

Zalijte sušený kořen lékořice v šálku horkou vodou a nechte 5-10 minut louhovat. Pro léčebné účely se doporučuje každý den vypít 1-2 šálky lékořicového čaje. Nepoužívejte dlouhodobě.

Severní Evropa lékořici miluje

Ve Skandinávii patří typická lékořicová chuť k velmi oblíbeným. Skandinávci lékořici používají často jako bylinu pro lepší trávení a zklidnění kašle, ale její příchuť tam najdete i v potravinách, u kterých byste to vůbec nečekali. Nejen že milují sladké či dokonce slané lékořicové bonbóny, ale Skandinávci přidávají slanou lékořici i do salámů či zmrzliny.

Pozor na nadměrnou konzumaci lékořice

Lékořicové bonbóny nebo oblíbené pendreky by měly zůstat opravdu jenom jako občasné zpestření jídelníčku. Nadměrná konzumace lékořice, a to i cukrovinek z ní vyrobených, totiž může zbytečně zatěžovat játra, kardiovaskulární systém, a dokonce může i zhoršovat otoky a zvyšovat krevní tlak. Při dlouhodobé a časté konzumaci působí látky obsažené v lékořici jako kortikosteroidy.

Zdroj:https://www.liftea.cz/blog/liftea-herbar/lekorice-lysa; https://www.zelenedrahokamy.cz/clanky/28-lekorice-lysa

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada