Proč pěstovat anýz společně se zeleninou? Čaj z anýzových semen vás zbaví nepříjemností

Bedrník anýz náleží do čeledi miříkovitých (Apiaceae), spolu s mrkví, petrželí, kerblíkem třebulí, kmínem nebo libečkem. Do stejné skupiny náleží i nebezpečný bolševník či protivný plevel, bršlice kozí noha. Velká část těchto rostlin vykvétá velmi podobnými bílými květy, uspořádanými do tvaru okolíku.

Jak pěstovat anýz

Bedrník anýz (Pimpinella anisum) pochází ze Středozemí a malé Asie a dnes se pěstuje jako často využívané kuchyňské koření i na Balkáně, ve Španělsku nebo v Mexiku, a dokonce i u nás v Česku, ale pouze v teplejších oblastech.

Anýz se vysévá od března přímo na záhon, protože špatně zvládá přesazování. Květní okolíky se pak sklízejí těsně před plným dozráním, od června až do srpna, tak, aby semena ještě nezačala samovolně vypadávat. Poté se dosouší při teplotě 35 °C. Pokud některá květenství necháte na rostlině dozrát, bude se anýz dále šířit v zahradě samovýsevem.

Na co je dobrý anýz na záhonech

Aromatický anýz pěstujte na okrajích zeleninových záhonů, především vedle zelí a dalších brukvovitých rostlin, jako je kapusta, brokolice, kedlubny nebo květák. Jeho silná vůně mate a odpuzuje hmyz, který by si dělal zálusk na vaši zeleninu, například běláska zelného. Stejně dobře funguje vůně anýzu i jako odpuzovač mšic. Anýz je jednoduše skvělý rostlinolékař.

Jak voní anýz

Vůně anýzu je silná, kořeněná v první chvíli po přivonění si určitě vzpomenete na lékořici. Tuto vůni způsobuje aromatická sloučenina, anethol, která stojí i za vůněmi badyánu nebo fenyklu.

Jak anýz pomáhá našemu zdraví

  • Anýz funguje jako vynikající prostředek proti plynatosti, uvolňuje křeče, usnadňuje trávení, posiluje žaludek a má všeobecně kladný vliv na naše zažívání.
  • Upravuje dobrou funkci střev, tedy hnilobné a kvasné procesy, které ve střevech probíhají a způsobují velké boletsti břicha.
  • Anýz také pomáhá při vykašlávání a přispívá k odhlenění krku. Doporučuje se proto jako podpůrná léčba při astmatu a kuřáckém kašli.
  • Anýz je také účinné diuretikum, tedy zvyšuje tvorbu a vylučování moči.

Jak připravit čaj z anýzu

Anýzový čaj usnadňuje vykašlávání, tiší kašel a celkově přispívá ke zdraví dýchacích cest. Pomáhá také k dobrému trávení a přirozeně posiluje naši imunitu.

  • 2 čajové lžičky semen anýzu
  • 150 ml vody

Semena anýzu můžete lehce podrtit, stačí jen lžičkou nebo použijte hmoždíř, pokud ho máte k dispozici, a pak je přelijte 150 ml vroucí vody. Nechte asi 10-12 minut louhovat.

Na co se ještě používá anýz

Jednotlivé drobné květy můžete přidávat do zeleninových salátů nebo je využijte jako jedlou ozdobu zeleninových pokrmů. Stejně tak můžete do salátů přidávat i listy anýzu, které se hodí i k ochucení skopového nebo hovězího masa nebo ryb.

Zdroj: Bylinky našich babiček, P. Nardo (CPress, 2011); https://living.iprima.cz/anyz-je-aromaticke-koreni-s-lecivymi-ucinky-anyzovy-caj-pomuze-s-travenim-a-s-kaslem-50403