Afrodiziaka, která si můžete vypěstovat

Sexuální život ovlivňuje stres, únava, nervozita, ale také nevhodná strava, přejídání, nedostatek pohybu, zdravotní obtíže, léky atd., což může vyústit k poklesu chuti na sex. Existují přitom látky, které naopak sexuální touhu a vzrušení navozují, zvyšují prokrvení pohlavních orgánů, zlepšují výkon i radost ze sexu. Říká se jim afrodiziaka (pravděpodobně podle antické bohyně lásky  Afrodity) a řada z nich se vyskytuje v rostlinách, které se u nás běžně pěstují. 

Ať už tedy na váš sexuální život negativně působí psychické nebo fyzické faktory, nesahejte hned po zázračných pilulkách. Vyzkoušejte nejprve, jestli vám chuť k sexu nevrátí některá z uvedených rostlin. 

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je jednoletá rostlina, která zvyšuje u mužů hladinu testosteronu v krvi až o 30 % a u žen výrazně navyšuje hladinu estrogenů. Mužům tak zlepšuje potenci, u žen podporuje dozrávání vajíček. Rostlina je navíc účinná proti diabetu II. typu a zvětšení prostaty, zmírňuje klimakterické příznaky a způsobuje nárůst svalů na úkor tuku.

Miřík celer (Apium graveolens) je od pradávna známý jako účinné mužské afrodiziakum, které se projeví při pravidelné konzumaci této zeleniny (semen, natě i bulvy). Celer pročišťuje játra, ledviny a celkově zlepšuje kondici, což se projevuje i v sexuální výdrži – jde tedy o sexuální stimulant. Konzumuje se syrový i vařený, ale pozor – ve větším množství může dráždit ledviny.

Klanopraška čínská (Schisandra chinensis), resp. její plody dodávají chuť do života, zlepšují potenci, zvyšují pracovní výkon a pomáhají se vyrovnat se stresem. Nekonzumují se ve velkém množství jako ovoce, užívají se spíše jako koření nebo sušené k přípravě čaje, odvaru či výluhu. Dozrávají od konce srpna a pojídat je možné i mladé listy klanoprašky. 

Chřest lékařský (Asparagus officinalis) se jako afrodiziakum jedl už ve starověkém Řecku a Římě. Tvarem připomíná ztopořený penis a jeho účinky jsou stejného rázu. U mužů podporuje potenci a stimuluje libido. Sklízejí se chutné mladé výhonky, které lze jíst syrové i v jakékoli tepelné úpravě. Z chřestu je možné připravit i čaj.

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) funguje spíše jako životabudič a doporučuje se na posílení sexuální touhy. Posiluje organizmus a celkové prokrvení těla. Není ovšem vhodný pro ty z vás, kteříte vysoký krevní tlak. Pěstovat ho lze i na balkoně nebo doma za oknem.

Artyčok kardový (Cynara scolymus var. cardunculus) sice na první pohled připomíná bodlák, ale pěstuje se jako lahůdková zelenina. Pod svrchní slupkou se skrývá lahodná dužina a ze sušených listů se připravuje léčivý odvar, který čistí játra, detoxikuje a působí také jako afrodiziakum. 

Pazvonek chloupkatý (Codonopsis pilosula) je vytrvalá liána (někdy označovaná jako dangšen), která dorůstá do 2–3metrů. Užívá se kořen sbíraný z jednoletých i starších rostlin, který se podobá kořenu ženšenu. Rostlina posiluje organizmus při vyčerpání a únavě, příznivě ovlivňuje krvetvorbu a využívá se i jako afrodiziakum.

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) byla od pradávna využívaná jako ženské afrodiziakum. Její sušená a rozemletá semena se užívají ke snížení hladiny cukru v krvi, zpomalení stárnutí a traduje se i jejich vliv na zvětšování poprsí. Zmírňují také potíže během menopauzy a podporují libido, a to i mužům. Nevhodné jsou jen pro těhotné, ale doporučují se seniorům jako prevence mentálních obtíží.

Škornice šípolistá (Epimedium sagittatum) obsahuje flavonoid icariin, který zvyšuje propustnost cév a usnadňuje průtok krve do penisu. Látka stimuluje i tvorbu pohlavních hormonů, a bývá proto součástí léků na podporu erekce. Výluh z listů zabraňuje i předčasné ejakulaci, podporuje tvorbu spermií, stimuluje imunitní systém a aktivitu kostní dřeně.

Petržel zahradní (Petroselinum crispum) byla jako afrodiziakum ceněna už Řeky a Římany. Silice obsažené v petrželi mají podobné účinky jako miřík celer (Apium graveolens) a libeček lékařský (Levisticum officinale) – prokrvují celý organizmus včetně pohlavních orgánů a stimulují libido. Z rostliny se užívá především kořen, který se přidává do mnoha jídel a je možné ho sušit, ale i listy nebo semena.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada