Postarejte se po sezoně o zahradní nůžky: prodloužíte tím jejich životnost a připravíte je rovnou na jaro

Jak se o nůžky správně postarat? Začněte s jejich rozebráním a očištěním. Většinu značkových nůžek lze dokonale rozmontovat na jednotlivé díly. Hrubé nečistoty odstraňte kartáčkem a poté jednotlivé díly otřete dočista vlhkým hadříkem

Nůžky po sezoně namažte a čepele nabruste

  • Zahradní nůžky se po opakovaném kontaktu s rostlinnými šťávami stávají lepkavými a fungují ztuha. Čisté čepele jim rychle zajistíte například běžným čističem oken. Stačí ho nastříkat a setřít. Na pryskyřici, vosk nebo stromový balzám použijte ale nejprve technický benzin
  • Zkontrolujte i pružinu mezi rukojeťmi a je-li poškozená – vyměňte ji. Dohlédněte i na dotažení středové matky. Při náročnější práci se matka uvolňuje, ostří nůžek k sobě nedoléhá a nůžky stříhají nekvalitně a postupně se ničí.

  • Po opětovném sestavení zajistěte nůžkám hladký chod několika kapkami oleje, který snižuje tření a chrání nůžky před rzí (nebo použijte olej ve spreji). Tento jednoduchý a snadný „servis“ se vyplatí zopakovat i několikrát během sezony.

  • Nakonec nezapomeňte nůžky dobře naostřit brouskem, který před použitím ponořte na pár minut do vody. Nezapomeňte, že u kovadlinkových nůžek se brousí pouze horní čepel. 

Očštěné a nabroušené nůžky uložte na zimu na suché místo.

 

Autorský článek převzatý z tištěné verze časopisu Naše krásná zahrada.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada