Nekvete vám oleandr? Ohlídejte si nejčastější chyby a určitě rozkvete naplno

Oleandr (Nerium oleander) je oblíbená přenosná rostlina, která krášlí nejednu českou terasu nebo balkon. Jde o teplomilný stálezelený keř, ve své původní domovině i strom, který přes léto bohatě kvete a na zimu se v našich podmínkách přenáší na bezmrazé, ale světlé místo. I nekvetoucí oleandr sice vypadá pěkně, proč se ale zbytečnými chybami připravit o jeho květy? 

Oleandr vytváří květy vždy na starém dřevě

Nejčastějším důvodem, proč oleandr nekvete, bývá řez v nevhodnou dobu. Řez sice není povinný, ale zvláště u mladých rostlin podpoří rozvětvení. Doporučené zkrácení by přitom nemělo být větší než třetina současné délky výhonu. Jelikož však oleandr vytváří květy vždy na starém dřevě, je nutné provádět řez po jeho odkvětu, ideálně až v září. Řezem na jaře se o letní květy stoprocentně připravíte. 

Ke kvetení potřebuje oleandr slunce a teplo

Další příčinou, proč oleandr nekvete, může být jeho umístění. Ke kvetení totiž potřebuje přímé slunce a teplo. Doporučuje se proto letnění oleandru na zahradě, terase nebo balkonu, vždy ale v závětří. V průvanu totiž shazuje listy

Oleandr vysazený v košíku
Info ikona

Dobrý start: po zakoupení oleandru v malém plastovém květináči s vysychavým substrátem je nejlepší rostlinu přesadit do větší nádoby s kvalitní půdou.

Pro nasazení květů vyžaduje oleandr hodně vody

Aby však oleandr na květy vůbec nasadil, potřebuje dostatek vláhy. Více zálivky potřebuje zejména za horkých dnů. Pozor ale na přelití – nenechávejte oleandr ve vodě zbytečně stát, mohly by mu začít uhnívat kořeny. Voda by měla být v ideálním případě dešťová, vodu z kohoutku nechávejte vždy odstát. 

Kvetení oleandru podnítíte vhodným hnojivem

Jako každá rostlina pěstovaná v nádobě má oleandr k dispozici jen omezené množství půdy. Půda v květináči nejen rychle vysychá, ale také se z ní brzy vyčerpají živiny. Dopřejte proto svému oleandru takovou nádobu, která velikostí odpovídá jeho vzrůstu, jednou za pár let mu vyměňte půdu (alespoň svrchní vrstvu) a pravidelně ho hnojte. Jeho kvetení můžete podnítit přihnojováním jednou za 14 dní vhodným hnojivem – buď kombinovaným, nebo určeným přímo pro květ

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada