Trýzel udivuje dlouhou dobu kvetení: růžovofialové květy mohou kvést do října i listopadu

Trýzel (Erysimum), označovaný také jako chejr nebo zimní fiala, je sice trvalka, kvůli své krátkověkosti se ale často pěstuje buď jako letnička, nebo dvouletka – semena se vysévají v létě, sazenice vysazují na jaře. 

Trýzel 'Bowle's Mauve' se vzrůstem podobá levanduli

Původní druh trýzele vonného kvete jen žlutě, moderní odrůdy však vynikají pestrými barvami. K velmi oblíbeným patří kříženec 'Bowle's Mauve', který tak jako levandule odspodu postupně dřevnatí a vytváří malé keříky. Jeho stálezelené úzké listy šedozelené barvy krásně ladí s drobnými růžovofialovými květy, které vyrůstají na květních stoncích dorůstajících do výšky 60 až 70 cm. 

Nenáročný trýzel uvítá suchou a spíš chudou půdu

I co se týče péče připomíná trýzel 'Bowle's Mauve' trochu levanduli. Vyhovují mu totiž slunná místa se spíše suchou, propustnou a chudou půdu. Dobře se proto uplatní ve štěrkových záhonech, výsadbách prérijního typu, ve skalkách, příp. i v suchých zídkách

Kvůli své citlivosti vůči mrazu (někteří pěstitelé uvádějí mrazuvzdornost jen do -15 °C, jiní až do -24 °C) se často pěstuje i v nádobách. Při dostatečné ochraně vůči mrazu je však možné nechat trýzel v záhonu přezimovat (první mírné mrazíky navíc nebrání rostlině v kvetení). Doporučuje se však si ho během sezony pro jistotu nařízkovat

Pro dlouhé kvetení potřebuje trýzel zastřihnout

Dlouhé kvetení odrůdy 'Bowle's Mauve' si zajistíte průběžným střihem. Pokud budete během léta pravidelně odstraňovat odkvetlé stonky, z paždí listů vyrostou nové květní výhony. Rostlina potřebuje zastřihnout i po odkvětu, a to až o polovinu, jinak bude odspodu vyholovat a neudrží kompaktní tvar.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada