Jak správně zaštipovat rýmovník? Pěstování, rozmnožování a jeho využití

Na co je dobrý rýmovník

Název byliny - rýmovník (Plectranthus amboinicus) napovídá, že se tato rostlina používá při rýmě, nachlazení a respiračních chorobách. Obsahuje esenciální oleje a silice, které dokáží při nemocech horních cest dýchacích výrazně ulevit. Má totiž antibakteriální a protizánětlivé účinky. Podporuje průchodnost dutin, napomáhá uvolnění hlenu a uklidňuje podrážděné nosní sliznice. Obsahem vitamínu C, E, A a omega-6 mastných kyselin, je rýmovník prospěšný na podporu imunity a pro naše játra. Pozitivně upravuje také hladinu cholesterolu.   

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník je bylinka, která pochází z tropické Afriky. Potřebuje teplo - přezimování na venkovním stanovišti je tedy nemožné. Rychle rostoucí a nenáročná rostlina vyžaduje dostatečnou zálivku, aby byl substrát stále mírně vlhký. Pozor však na přemokření! Proto se do výsadbové půdy přimíchává písek, aby byl zajištěn dobrý odvod vody. Nejlepším řešením je drenáž na dně květináče. Přesazování rýmovníku se doporučuje zjara. My však máme zkušenost, že i v létě není problém jej přesadit do většího květináče.

Kam umístit rýmovník

Rýmovník potřebuje teplo a světlo. Dokonce rostlině prospívá letnění, nesmí na ni však svítit přímé slunce. Na zimu zajistěte světlé stanoviště s ideální teplotou kolem 15 °C. V zimním období omezte zálivku, aby nezačaly zahnívat kořeny nebo se nevyskytly plísňové choroby.

Jak správně zaštipovat rýmovník

Ve své domovině je rýmovník docela vysoká rostlina (kolem 50 – 60  cm). Takové výšky však v našich podmínkách většinou nedosáhne. Abychom měli z rostliny užitek, je nutné se spíš soustředit na její hustotu. Košatější porost docílíme správným zaštipováním. Technika zaštipování je velice důležitá. Mnoho pěstitelů dělá při zaštipování chyby, které pak vedou k vyholování výhonů a špatné tvorbě listů. Ty jsou na rýmovníku nejcennější. Při zaštipování (můžete i řezat nebo stříhat), se soustředíme na odštípnutí vrcholů stonků nad listovými uzly. Z nich se pak rostlina rozvětví a vytvoří nové výhony. Tím dojde i k zahuštění a tvorbě mladých listů. Takto se rýmovník může zaštipovat několikrát v období vegetačního růstu.

Rozmnožování rýmovníku

Rozmnožování této léčivky je snadné - např. řízkováním. Ustřiženou větvičku (8-10 cm) do jedné poloviny odlistěte a zasaďte do propustného substrátu, který budete udržovat vlhký. Po zakořenění přesadíte několik rýmovníkových řízků do jednoho květináče a pěstujete běžným způsobem.

Jak používat rýmovník

  • Jako léčivku můžete použít při dýchacích potížích vyvolaných rýmou. Rozemněte několik čerstvých lístků mezi prsty, přikládejte k nosu a vdechujte éterické silice.  Další metodou užití je čaj. Čerstvé nebo sušené olistěné výhonky zalejete horkou vodou a necháte deset minut louhovat. Popíjejte 3x denně šálek. Z rýmovníku se např. připravují masti, sirupy nebo tinktury.
  • V kuchyni lze rýmovník použít na maso, do polévek, omáček nebo pomazánek. Pomáhá při nadýmání a má uklidňující účinky na trávicí trakt.
  • Proti hmyzu. Jeho éterické vonné silice nesnáší hmyz. Mouchy a komáry odeženete, když si na okno, popř. do vaší blízkosti, postavíte květináč s rýmovníkem.

 

Zdroje:

https://www.alphega.cz/rymovnik-bojovnik-proti-nachlazeni-i-hmyzu, 

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1097-rymovnik-molice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada