K přípravě materiálu, nářadí a vlastně i sebe na novou zahradnickou sezonu využijte prosluněný zimní den. Vypadá to na spoustu práce, ale buďte bez obav, jde to překvapivě rychle.
Rez nejprve oškrábejte ocelovou vatou a nářadí poté natřete antikorozním olejem.
Odstraňte z květináčů vápenný výkvět
Také rádi opakovaně používáte staré květináče z pálené hlíny? Zbytky zeminy a menší nečistoty se dají snadno okartáčovat. Pokud se časem vytvořila mírná patina, získají květináče osobité kouzlo. Když však převáží bílý vápenný výkvět, je načase ho odstranit. Jak?
V octové lázni a mechanicky. Na silné usazeniny namíchejte octový roztok s vodou v poměru 1:4, na lehké usazeniny stačí ocet naředit 1:20. Květináče nechte v octové vodě několik hodin. Vápenný výkvět pak snadno odstraníte rýžovým kartáčem. Nakonec opláchněte čistou vodou, abyste odstranili stopy octa.
Rycí vidle zbavte rzi a natřete olejem
Pro šetrné obdělávání půdy jsou nepostradatelné rycí vidle. Listy vyrobené z nerezové oceli stačí vyčistit kartáčem a omýt vodou. Kované rycí vidle však občas rezavějí.
Menší rezavé skvrny se dají lehce odstranit (oškrábat) ocelovou vatou. Po mechanickém očištění naneste jako ochranu před dalším rezavěním antikorozní olej, například Ballistol nebo WD-40.
I když modely z běžné oceli mohou rezavět, jsou bytelnější a jejich hroty se dají narovnat snáze než ty z nerezové oceli. S těmi musíte při rovnání zacházet s mimořádnou opatrností, aby se neulomily.
Zahradní nůžky očistěte a nabruste
Ze zahradních nůžek nejprve drátěným kartáčem odstraňte hrubé nečistoty. Kvalitní modely se dají rozebrat na jednotlivé díly. To oceníte, především pokud se nůžky zaseknou, mají zubatou čepel nebo je nezbytné vyměnit některou drobnou součástku.
Pokud nůžky potřebují jen běžnou údržbu, ušetříte si pracné rozebírání a rovnou použijete jemnozrnný diamantový pilník. U dvoučepelových nůžek se brousí pouze ostrá část čepele ze strany fazetky tak, že plochý a našikmo přiložený pilník povedete krouživými pohyby proti ostří. Z druhé strany pouze strhněte vzniklý otřep. Diamantový pilník přiložte naplocho a veďte v podélném směru. Protiběžná zesílená čepel se nebrousí. Nakonec všechny části promažte olejem a zahradní nůžky budou opět připravené na novou sezonu.
Nůžky na živý plot po vyčištění naolejujte
Nůžky na živý plot bývají po sezoně ulepené a zatuhlé kvůli zaschlým zbytkům rostlinných šťáv. Nejprve proto nastříkejte na čepele čistič na sklo a nechte ho pár minut působit. Etanol, který je v něm obsažen, nečistoty rozpustí. Po chvíli čepele otřete hadříkem. V místě styku čepelí vrátí nůžkám hladký pohyb olej určený na uvolnění zkorodovaných součástek.
Zdroj: autorský článek převzatý z tištené verze časopisu