Je čas na výsev bazalky. Semínka vysejte do substrátu a správně zalévejte

Pěstování bazalky je snadné. Můžete samozřejmě koupit rostlinu v nádobě a po otrhání listů ji vyhodit, ale když si dáte tu práci a na jaře vysejete semena, budete mít na výběr z mnohem větší škály odrůd. Správný čas na výsev právě nadchází.

Bazalka je teplomilná. To znamená, že přes léto je jí nejlíp venku – ať už na záhoně, nebo v
nádobě na balkoně. Ale teď, na jaře, byste ji měli předpěstovat v zimní zahradě nebo na
parapetu. Není to nic obtížného.

V březnu nebo v dubnu vysejte semena na povrch výsevního substrátu a zakryjte je tenkou vrstvou půdy. (Pořiďte si čerstvé osivo, semena bazalky totiž rychle ztrácejí klíčivost.) Ideální teplota pro klíčení se pohybuje mezi 18 a 25 stupni Celsia; substrát by během klíčení neměl vyschnout.

Bazalka
Info ikona

Až rostliny vytvoří čtyři nebo pět pravých listů, rozsaďte je.

Mladé rostliny se objeví za dva až tři týdny. Až vytvoří čtyři nebo pět pravých listů, přesaďte je do truhlíků nebo do samostatných květináčů. Nešetřete místem: bazalka potřebuje prostor pro kořeny. S přesazením ven ale nespěchejte: správný čas nastane, až venkovní teploty nebudou klesat pod 10 stupňů Celsia – tedy po polovině května. A pokud by se vám to snad zdálo složité, můžete počkat do května a vysévat rovnou na záhon. Pak si ale na první sklizeň budete muset počkat o poznání déle.

Pro bazalku pěstovanou v nádobě je vhodný substrát pro bylinky. Na záhonu i na balkoně je
ideální slunné, teplé místo chráněné před větrem. Zalévejte mírně, ale nenechte půdu
vyschnout: bazalka v suchu rychle zvadne. Prospěje jí také, když ji jednou za měsíc přihnojíte tekutým hnojivem. Teplomilná bylinka špatně snáší, když se teploty přiblíží k nule. Proto pokud koncem léta nebo na podzim hrozí chladné noci, raději květináč s bazalkou dočasně zaneste do domu.

Bazalka
Info ikona

Bazalce, kterou jste koupili v květináči, prospěje přesazení do větší nádoby.

Bazalka je nejlepší čerstvá a nejvíc aromatických látek obsahuje před rozkvětem. Sklízejte ji tedy těsně před tím, než ji použijete. O rostliny se nebojte: pravidelné zaštipování vrcholů
nebo konců větviček podněcuje tvorbu nových listů. Budete-li mít voňavých lístků přebytek,
nesušte je – tím se jejich kouzlo ztratí. Můžete je však zamrazit nebo naložit do oleje.

Autor: Jiří Dvořák, šéfredaktor časopisu Naše krásná záhrada