Jak se starat o jahody: nenechte je vysílit, abyste měli skvělou úrodu a zdravé rostliny i v další sezóně

Na co jsou zdravé jahody

Jahody mají pro lidský organismus samá pozitiva. Obsahují vitamíny – především vitamín C a minerální látky. Podporují tedy naši imunitu, kosti, dásně, zuby. Nejsou kalorické a využijete je při hubnutí.  Oblíbené jsou také v kuchyni na přípravu sladkých dezertů. Jejich uchování na zimu je jednoduché v mražené podobě nebo v zavařeninách a marmeládách.

Jak se správně starat o jahody

 

Jarní start

Po zimním období je nutné začít s čištěním jednotlivých keříčků. Odstraňte uvadlé a mrazem poškozené listy, aby nové listy měly přístup ke světlu. Pokud od loňské sezony na keříčcích zůstaly šlahouny, vystřihněte je. Jahodám pak dodejte doping v podobě hnojiva. Použijte kompost nebo hnůj. V obchodech je možné koupit hnojiva určená přímo na jahody. Pokud je jaro skoupé na vláhu, je třeba jahody zalévat podle potřeby.

 

Kvetení a zrání

Po správné startovací jarní péči, jahodníky rychle nasadí na květ. V tuto dobu je podpořte hnojivem s větším obsahem fosforu (na bohatší kvetení) a draslíku (na správný vývin plodů). V době květu jahody opatrně zalévejte pouze ke kořenům. Vyhýbejte se závlahy do květů. Pokud se stane, že mají keříčky jahod příliš zelené hmoty, můžete je mírně provzdušnit odstřižením pár listů. Předejdete tak plísňovým chorobám a plodům dopřejete více slunce a světla k dozrávání.

 

Jak předejít plísni a hnilobě na jahodách

Plody začnou často plesnivět a hnít při styku s mokrou půdou. Jednoduše je od země izolujte nastlanou slámou nebo suchou ozdobnou trávou, kterou jste po zimě ostříhali. Důležité je, abyste dozrávající jahody hlídali a prohlíželi každý den. Všechny plody, které mají na svém povrchu náznak choroby, je nutné ihned odtrhnout, aby nenakazily ostatní.

 

Proč odstřihnout šlahouny jahod

Aby jahodové keříčky daly maximální úrodu, je třeba si pohlídat šlahouny, které z nich začnou vyrůstat. Odstřihněte je, aby rostlina směřovala svou energii do úrody. Šlahouny totiž mateční rostlinu příliš vysilují a hrozí takové zahuštění zelené hmoty, že se začnou na jahodách tvořit plísně. 

 

Šlahouny nestříhejte pokud chcete jahody množit

Šlahouny nechte růst v případě, že si potřebujete jahody namnožit anebo vyměnit sadbu. Na šlahounech vyrůstají budoucí sazenice jahod. Po ustřihnutí šlahounu si vysaďte jen ty silné, které jsou nejblíže k mateřské rostlině. Pokud jsou keříky jahod již vyčerpané (to se stává po třech letech), vyměňte si tímto způsobem sadbu a obnovte si záhon. Je ideální, když si jahodový záhon vysadíte na jiném místě. Výměna stanoviště jahodám jen prospěje.

Máte-li ještě perspektivní jahodníky do další sezony, po sklizni je očistěte, prokypřete kolem nich půdu a pohnojte. Určitě si od vás takovou péči po bohaté sklizni zaslouží.

 

Zdroj: autorský text

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada