Potos zvládne pěstovat i začátečník, při nevhodné péči ale trpí na choroby a škůdce: Vyhněte se zásadním chybám

Šplhavník, potos či scindapsus (Epipremnum pinnatum), je oblíbená pokojová rostlina, která pochází z lesů jihovýchodní Asie. Scindapsus vyniká především svými dekorativními listy, které jsou nejen zajímavé svým srdčitým tvarem, ale především zbarvením, kde dle kultivaru bývají listy různě panašované. Jelikož se jedná o popínavou rostlinu, která se při dobré péči pne až do několika metrů, nejlépe vynikne v závěsných nádobách nebo přichycená k mechovému sloupku.

Jak se starat o potos: pozor na slunce, nadbytek vody a panašované odrůdy

Scindapsus není náročný na pěstování, roste i v polostínu. Jakmile však pěstujete panašované kultivary, je nutno jim dopřát vždy dostatek světla, jinak o svoji kresbu na listech přijdou. Pozor si ale dejte na přímé sluneční paprsky, které mu dokážou popálit listy a zpomalují růst rostliny. Opatrní buďte také při volbě vhodné teploty, protože pokud teplota klesne pod 10°C, dojde u něj k pokroucení a hnědnutí listů. Při zálivce opět buďte opatrní, jakmile to s vodou přeháníte, začnou scindapsusu hnít kořeny a dlouho se z něj těšit nebudete.

Jak poznám napadení potosu půdními houbami a jak proti tomu bojovat?

V přemokřeném a studeném substrátu je scindapsus ohrožen skupinou půdních hub, které způsobují hnilobu kořenů a kořenového krčku. Mezi typické symptomy napadení půdními houbami patří hnědé až černé zabarvení kořenového krčku a spodní části stonků. Jakmile dojde k odumření kořenů, začnou žloutnout listy a jednotlivé výhony odumírají. Na spodních listech se pak objeví vodnaté, černé rychle se zvětšující skvrny. Pokud najdeme takto zasažené listy, musíme je odstranit a ty zbylé, prozatím zdravé listy ošetřit zálivkou 0,25 % přípravkem Aliette 80 WG nebo přípravkem Previcur Energy.

Jak se zbavit škůdců na rostlině: puklice jsou obzvlášť zákeřné

Škůdců na pokojových rostlinách, především těch, které pěstujeme v závěsných nádobách a nekontrolujeme je tak často, si všimneme až ve chvíli, kdy se škůdce namnožil a začal úřadovat. Tím nejčastějším škůdcem scindapsusu je puklice oranžovníková, někdy se jim říká červci. Puklice se vyskytuje na listech či výhonech, kde vytváří žlutavé či hnědé mírně vypouklé štítky (puklice) o velikosti asi 6 mm. Pod nimi jsou červci ukrytí a sají listy, to poznáte dle toho, že v místě přisátí list žloutne a odumírá, navíc je vše kolem ulepené medovicí, podobně jako u napadení mšicemi.

Našli jste na listu dírky? V tom případě je to plž

Ano, i na pokojových rostlinách mohou řádit plži, kteří se vyskytují hlavně ve chvíli, kdy je vyšší vzdušná vlhkost a vlhký substrát. Plži jsou v tomto případě velmi malí, není to jako na zahradě, takže si jich často ani nevšimnete. Jediné, co vidíte jsou dírky v listech, od kterých vedou stříbřitě slizovité stopy. Plži jsou ukrytí v půdě a škodí hlavně v noci. Nejlepší ochranou rostlin je přípravek Ferramol, který je vhodný také pro ochranu venkovních rostlin proti slimákům.  

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada