DIY: tři tipy na výrobu ptačího krmítka

Výroba všech následujících krmítek je jednoduchá a na potřebné suroviny nenáročná. Tipy na krmítka nám poskytla Česká společnost ornitologická. 

Šišková pochoutka 

Borové šišky mají tvar, který přímo volá po tom, abyste ho využili! Až půjdete příště na procházku, najděte ty největší a připravte ptákům jednoduchou a rychlou pochoutku.

  • Potřebujete: 4 a půl hrnku loje nebo ztuženého rostlinného tuku, půl hrnku slunečnicových semínek, půl hrnku prosa, velké plně otevřené borové šišky.
  • Jak na to: na pánvi, případně v kastrůlku nechte rozpustit tuk. Pak jej odložte stranou, aby trochu zchladl. Mezitím v míse dobře promíchejte zbylé přísady (kromě šišek). Jakmile tuk začne tuhnout, vmíchejte ho postupně do směsi z přísad. A teď šišky! Směs vtírejte mezi otevřené šiškové plátky, a když jsou plné až po okraj, rozvěste je po zahradě a těšte se na strávníky.
 (Tukovou směsí lze vyplnit i například polovinu kokosového ořechu, nechat ztuhnout a pak zavěsit). 

Lahůdka pro strakapoudy 

Snad žádné jiné pozorování na krmítku se nevyrovná zážitku, kdy vám na něj přiletí strakapoud. Míhání černé a bílé s červenými záblesky  to je nádhera. A není lepší cesty, jak tyhle krasavce přilákat než pomocí dobrotami prošpikovaného špalíčku.

  • Potřebujete: dřevěné špalíky (ze silné větve či tenčího kmínku) max. 60 cm dlouhé, lůj.
  • Jak na to: do špalíku vyvrtejte přibližně osm děr o průměru kolem 2,5 cm a asi 4 cm hluboké. Díry napěchujte lojem i s případnými zbytky masa a špalíky rozvěste. Lůj můžete také nejprve rozpustit v rendlíku a po zchladnutí díry plnit vzniklou měkkou směsí. 

Stříškový zásyp 

Pro zrnožravé ptáky sbírající potravu na zemi (strnadi, pěnkavy) je možné vytvořit tzv. stříškový zásyp. Jde o dřevěnou stříšku rozměrů přibližně 1×1 m, kterou umístíme na čtyři kůly, přední kůly asi 60–80 cm vysoké, zadní jen 20 cm, případně stříška může sahat až na zem. Krmítko postavte na místo dostatečně přehledné a chráněné před nepříznivými klimatickými vlivy.

 

Predplatne