DIY: tři tipy na výrobu ptačího krmítka

Výroba všech následujících krmítek je jednoduchá a na potřebné suroviny nenáročná. Tipy na krmítka nám poskytla Česká společnost ornitologická. 

Ptačí krmítko z borové šišky

Borové šišky mají tvar, který přímo volá po tom, abyste ho využili! Až půjdete příště na procházku, najděte ty největší a připravte ptákům jednoduchou a rychlou pochoutku.

  • Potřebujete: 4 a půl hrnku loje nebo ztuženého rostlinného tuku, půl hrnku slunečnicových semínek, půl hrnku prosa, velké plně otevřené borové šišky.
  • Jak na to: na pánvi, případně v kastrůlku nechte rozpustit tuk. Pak jej odložte stranou, aby trochu zchladl. Mezitím v míse dobře promíchejte zbylé přísady (kromě šišek). Jakmile tuk začne tuhnout, vmíchejte ho postupně do směsi z přísad. A teď šišky! Směs vtírejte mezi otevřené šiškové plátky, a když jsou plné až po okraj, rozvěste je po zahradě a těšte se na strávníky.
 (Tukovou směsí lze vyplnit i například polovinu kokosového ořechu, nechat ztuhnout a pak zavěsit). 

Čím přilákat na krmítko strakapouda

Snad žádné jiné pozorování na krmítku se nevyrovná zážitku, kdy vám na něj přiletí strakapoud. Míhání černé a bílé s červenými záblesky  to je nádhera. A není lepší cesty, jak tyhle krasavce přilákat než pomocí dobrotami prošpikovaného špalíčku.

  • Potřebujete: dřevěné špalíky (ze silné větve či tenčího kmínku) max. 60 cm dlouhé, lůj.
  • Jak na to: do špalíku vyvrtejte přibližně osm děr o průměru kolem 2,5 cm a asi 4 cm hluboké. Díry napěchujte lojem i s případnými zbytky masa a špalíky rozvěste. Lůj můžete také nejprve rozpustit v rendlíku a po zchladnutí díry plnit vzniklou měkkou směsí. 

Stříškový zásyp pro ptáky sbírající potravu ze země

Pro zrnožravé ptáky sbírající potravu na zemi (strnadi, pěnkavy) je možné vytvořit tzv. stříškový zásyp. Jde o dřevěnou stříšku rozměrů přibližně 1×1 m, kterou umístíme na čtyři kůly, přední kůly asi 60–80 cm vysoké, zadní jen 20 cm, případně stříška může sahat až na zem. Krmítko postavte na místo dostatečně přehledné a chráněné před nepříznivými klimatickými vlivy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada