Zabraňte moniliové hnilobě v řádění a zachraňte svá jablka: stačí, když na podzim zlikvidujete všechny mumie

Mumifikované plody
Info ikona

Mumifikované plody neboli mumie, které zůstávají na stromě po sklizni, musíte vždy odstranit a to nejpozději během zimy, pokud to neuděláte, zaděláváte si na pořádný problém v podobě rozvoje houbových chorob

Sklizeň jádrovin začíná už během září a sklízíme až do konce října, dle jednotlivých odrůd. Se sklizní jablek i hrušek není čas otálet, jakmile jsou plody zralé, nenechávejte je napospas osudu moc dlouho, protože necháte-li je na stromě, zvyšuje se šance, že se na něm bude rozvíjet nějaká houbová choroba. Mezi ty nejčastější patří různé rzi, skvrnitosti či sazovitost, nicméně to všechno jsou spíše jen vady na kráse, ale pokud vám na jádrovinách řádí moniliová hniloba, zde už není jiná možnost, než plod vyhodit do odpadu. Jak takovou moniliovou hnilobu plodů poznáme a lze s tím něco dělat?

Co způsobuje hnilobu jablek: za všechno může houba

Hniloby plodů mnoha druhů ovoce, kromě jádrovin také peckoviny, způsobuje houba Monilia fructigena, která je na vašem stromě ubytována už dlouho před tím, než plody vůbec napadne. Na zahnívajících místech se tvoří polštářky spor uspořádané do kruhů, to je takový identifikační znak, jak poznáte řádění této houby.

Jak dochází k moniliové infekci: pozor si dejte na mumie

Hniloba proniká do plodů skrze poranění, která bývají způsobena kroupami, vosami, housenkami obalečů nebo prasklinami, které vznikají při strupovitosti. Hniloba se objevuje nejprve v místě poranění a pak se často rozšíří na celý plod. Houba přežívá zimu na svraštělých plodech, tzv. mumiích, které po sklizni zůstanou na stromě. Na jaře se pak tvoří nové spory, které vyvolávají nové infekce.

Jak se zbavit moniliové hniloby: odstraňujte napadené plody a korunu udržujte vzdušnou

Abychom předešli zahnívání plodů, je nutno sbírat a odstraňovat napadené plody. Během sklizně, nejpozději v zimě, otrhejte mumie. Jak mumie, tak napadené plody rozhodně nepatří na kompost ani do bioodpadu, to byste jen houbu rozšířili po celé zahradě. Napadené plody patří do směsného odpadu. Na jaře pak korunu prosvětlete udržovacím řezem. Provzdušněná koruna totiž lépe prosychá a spory hub se nemají šanci tolik uchytit.

Je možné použít na hnilobu jádrovin chemické přípravky?

Proti moniliové hnilobě jádrovin není žádná specifická fungicidní ochrana, ale můžete použít fungicidy proti strupovitosti, například přípravek Discus.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.