Samosběr jablek: kam na něj a kolik vás to bude stát. Našli jsme nejlevnější jablka v ČR za 5 Kč / kg

Samosběry jsou v posledních letech oblíbené. Jahodami v červnu to začíná, podzimním sběrem ořechů končí. A jablka patří k těm nejoblíbenějším. Někde vám půjčí vybavení, jinde si ho budete muset přivézt, ale za ty ceny a extra čerstvé ovoce utržené přímo ze stromu to stojí. A kam za jablky zajet?

Samosběr jablek v Praze

Možná si řeknete, že si pro ovoce raději zajedete někam na venkov. Ale v Praze je překvapivě dost jablečných sadů, kde probíhá samosběr doprovázený kulturou. Třeba oblíbená platforma Na ovoce startuje jablkobraní ve středu 20. 9. v sadu Na Krutci v Praze 6. Až do soboty 23. 9. si tu můžete natrhat za poplatek 50 Kč na hodinu (včetně vybavení), kolik jablek budete chtít. A když budete mít chuť, přímo na místě si z natrhaných jablek můžete i vylisovat mošt.

V neděli 24. 9. pak celé pražské jablkobraní zakončí Ovocná slavnost ve vysočanském sadu Na Klíčově. Kromě spousty jablečných dobrot se tu můžete těšit i na workshopy, dílničky pro děti, přednášky, komentované procházky po sadu… Prostě závěr babího léta, jak se patří.

 

Samosběr jablek střední Čechy

Za sladkými plody jabloní Gala můžete vyrazit do Blahotic do ovocnářství Vítov. Padaná pořídíte za 5 Kč / kg, natrhat si můžete za 15 Kč / kg. Samosběr zde probíhá od 22. do 24. 9.

V Semtěši v lokalitě Pod hřbitovem nabízejí samosběr odrůd Gloster a McIntosh každý den od 12 do 18 hodin a ceny jsou už od 10 Kč / kg.

 

Samosběr jablek Moravskoslezský kraj

Kroupy na konci srpna sadaře dost potrápily, a tak je na řadě míst samosběr jablek úplně zrušený, případně je potřeba počítat s plody ne úplně dokonalými.

Podle dostupných informací mají aktuálně pěkná jablka Red Prince a Šampion na farmě Lička na Frýdeckomístecku, kde jsou sady Rychaltice otevřené každou středu a sobotu od 8 do 12 hodin. Ceny jablek se pohybují kolem 28 Kč/kg  a natrhat si tu můžete i hrušky, které ale ještě bude třeba nechat doma dozrát, nebo maliny a švestky.

Samosběr probíhá i v sadech Životice, kde koupíte jablka odrůd Gala, Šampion a Rubinola za 29 Kč / kg. 

 

Samosběr jablek Jihomoravský kraj

Jablka si můžete přijít natrhat i přímo v Brně, konkrétně ve Starém Lískovci. Zdejší sady jsou otevřené každý den od 9 do 17 hodin a cena za kilo odrůdy Šampion je 20 Kč. 

Samosběr jablek Ústecký kraj

Ovocnářství Ploskovice, farma Petráskovi startuje letošní samosběr v sobotu 23. 9. a za cenu 18 Kč pořídíte kilo odrůd Jonagold, Šampion, Rubín a Topaz.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Zdroje: na-ovoce.cz, plodyvenkova.czOvocnářství VítovSady Bílé PodolíSady ŽivoticeSady Starý LískovecOvocnářství Ploskovice

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada