Nejčastější škůdci pokojových a přenosných rostlin: jak se jich zbavit?

Pokojové i přenosné rostliny během zimy proto pravidelně kontrolujte. I nejlepším pěstitelům se totiž čas od času na rostlinách objeví škůdci. Pokud objevíte napadenou rostlinu, přestěhujte ji hned do „karantény“. Poradíme vám, jak se nejčastějších škůdců co nejrychleji zbavit. 

Molice vypadají jako bílé mušky

Vylétají při mírném zatřesení rostlinou drobné bílé mušky? Pokud na spodní straně listů najdete i nakladená vajíčka, je diagnóza jasná: na vašich květinách se usídlily molice. Rostliny poškozují sáním rostlinných šťáv, po němž na listech zůstávají světlejší skvrnky, které postupně žloutnou. Pomocí jsou žluté lepové desky, které zneškodní dospělce, a přípravky Neudosan, Mospilan a Biool. 

Červci se podobají chomáčkům vaty

Poškození červců je stejné jako u molic a dalších škůdců: sají rostlinné šťávy. „Vatu“ odstraňte navlhčenými papírovými ubrousky, na nedostupná místa použijte vatové tyčinky namočené v lihu, případně sprej. Z přípravků můžete použít Biool a Mospilan aplikovaný v zálivce. 

Puklice jsou nepohyblivé a mají „krunýř“

Tělo puklic chrání hnědý štítek, který vypadá jako krunýř. Sání mladých puklic oslabuje rostliny, ty žloutnouopadávají, navíc jsou znečištěny lepivou medovicí. Ochrana spočívá v odstraňování štítků kartáčkem nebo přípravky na bázi oleje, např. Biool. Pomůže také Mospilan aplikovaný postřikem i v zálivce. Jako prevence fungují přípravky na lesk listů. 

Minující hmyz vytváří chodbičky v listech

Housenky minujícího hmyzu vykusují pod pokožkou listu hadovitě klikaté chodbičkyminy. V nich nacházejí chráněné místo, kde se zakuklí. Tento hmyz se rychle množí, takže při silnějším napadení dokáže listy během krátké doby zničit. Jakmile se objeví první chodbičky, okamžitě listy odstraňte a housenky v chodbičkách zničte. Na zavěšené žluté lepové desky můžete odchytávat létající dospělce. 

Larvy smutnic se živí kořínky rostlin

Pokud příliš zaléváte humózní půdu v květináčích, pravděpodobně se v ní brzy objeví vajíčka drobných černých mušek smutnic. Z nich se vylíhnou skelně průsvitné larvy s černou hlavou, které způsobují okus kořínků a vadnutí rostlin; larvy jsou velmi žravé. Ochranou jsou žluté lepové desky, které zachytí dospělce a zabrání jim v dalším množení. Důležité je také snížit zálivku – omezíte tak vývoj larev, a povrch půdy můžete zasypat vrstvou písku. Při silném napadení použijte přípravek Karate Zeon. 

Mšice mohou být zelené, hnědé i černé

Mšice se sdružují v koloniích na vrcholcích stonků, listech či květech rostlin a sají rostlinné šťávy. Pupeny rostlin jsou pak zkadeřenédeformované, listy znečištěné medovicí. Při malém napadení stačí rostliny osprchovat, při větším použijte přípravky: Neudosan, Mospilan, Decis Mega, Karate Zeon nebo Biool. 

Třásněnky žijí na spodní straně listů

Třásněnky jsou drobný létající hmyz, který bez lupy objevíte jen stěží. Svým sáním způsobují stříbřitě lesklé skvrnky na listech, což jsou vlastně vysáté pokožkové buňky naplněné vzduchem. Listy později opadávají. Třásněnky můžete zlikvidovat pravidelným sprchováním rostlin, příp. přípravky Vertimec nebo Biool. Dospělce zachytí modré lepové desky. 

Svilušky poznáte podle pavučinek

Jemné pavučinky na řapících listů a vrcholcích výhonů upozorňují na přítomnost svilušek, které sají rostlinné šťávy, a tím způsobují zasychání a opadávání listů. Jelikož svilušky nesnášejí vlhký vzduch – zkuste je zlikvidovat mlžením. Možností jsou i přípravky Vertimec nebo Biool. 

Chvostoskoci mají rádi vlhkou půdu

Drobní chvostoskoci žijí ve vlhké půdě s rozkládajícími se částmi rostlin a při přemnožení nakusují kořeny a stonky rostlin. Zlikvidovat je můžete tak, že květináč s půdou ponoříte do vody – chvostoskoci vyplavou na hladinu a s vodou je odlijete. Ještě jednodušší je nechat substrát trochu vyschnout; to však jde jen u některých rostlin.