Naše babičky bojovaly se slimáky i mšicemi přírodně. Inspirujte se jejich radami, jak zatočit se škůdci

  • Nežádoucí hmyz nemusíte pracně vyhánět. Někdy mu stačí nabídnout chutnější variantu. Zkuste poblíž zeleniny vysadit kopr, kmín, vratič, mátu (tu raději ve velkém květináči, jinak se vám rozroste všude), řebříček, tymián nebo rozmarýn.

  • Přilákejte k sobě škvory, kteří milují mšice. Je to snadné: do květináče dejte dvě hrsti slámy, uzavřete ho hustým pletivem a obraťte. Seno dosedne na pletivo a vytvoří podestýlku. Přes noc zavěste květináč těsně nad zem, škvoři se do něj přijdou ukrýt. No a pak už stačí celý domeček přestěhovat poblíž mšic.

  • Zabránit myším, aby vám běhaly po záhonech: rozprostřete přes ně vrstvu pichlavého cesmínového listí. První zvíře, které se po něm proběhne a popíchá se o něj, bude varovat ostatní. 

Mšice na zelenině
Info ikona
  • A s hlodavci souvisí i další tip. Až vám začne záhony podrývat myš nebo krtek, vycpěte vchody do chodbiček čerstvě vyčesanou psí nebo kočičí srstí. Její pach je údajně od dalších návštěv odradí. 

  • Trápí vás slimáci? Posypte záhony mezi zeleninou silnější vrstvou rozdrcených vaječných skořápek (slimákům vadí ostré hrany) nebo dřevěným popelem (nalepí se jim na tělo).

  • Mravenci jsou postrachem zahrad, protože si v nich rádi pasou kolonie mšic. Jestli se jich chcete zbavit, využijte jejich odporu k silně aromatickým látkám a posypte jejich cestičky a okolí mraveniště namletým chilli nebo skořicí.
heřmánkový odvar
Info ikona
  • V boji se mšicemi pomůže i heřmánek. Vyrobte si z něj silný odvar (5-6 lžic sušeného heřmánku na litr vody) a nechte ho louhovat minimálně 24 hodin. Následně nařeďte vodou v poměru 1:1 a aplikujte v podobě postřiku každé 3 dny po dobu 3 týdnů.

  • Dřív se poblíž brambor pěstoval vratič. Obsahuje pyrethrum, což je přírodní insekticid a škůdcům, hlavně mandelince bramborové vysloveně smrdí. Abyste ji odpudili, můžete bylinu podobně jako naše babičky vysadit k zeleninovým záhonům, připravit si ale můžete i výluh k zalévání: zalijte 2 hrsti vratiče vroucí vodou a nechte vychladnout. Používat ho můžete v podstatě bez omezení.

  • S krtkem byste měli být kamarádi. I když jsou někdy jeho hromádky k vzteku, zeminu z nich můžete bez obav použít na pěstování čehokoliv. Krtek ji za vás vydezinfikoval - vyjedl z ní všechny škůdce.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada