Ježek v zimě: pomozte mu na zahradě přežít. Dejte ale pozor, ať ho z dobré vůle spíš neohrozíte

Abychom pochopili, jak ježkům v zimě pomoct, co dělat a co naopak nedělat, je nutné nejprve pochopit, co se v jejich těle během tohoto období děje. Na podzim a začátkem zimy je potravy pro ježky stále méně a tento stav trvá až do jara. Aby ježci toto několikaměsíční období přežili, upadají do hlubokého spánkuhibernují. Kromě nedostatku potravy vedou ježky k zimní spánku i krátké dny, nízké teploty a změny tlaku. Všichni ježci tudíž hledají na zimu úkryt, který se snaží co nejvíc utěsnit. 

Místo, kde přezimuje ježek
Info ikona

Takhle může vypadat na podzim vybudovaný zimní úkryt pro ježka.

Přenechte ježkovi chráněný kout zahrady

První věc, kterou můžete pro ježka na zahradě před zimou udělat, je vyhradit mu k přezimování kout s hromadou kamenů, dřeva a listí. Nebuďte tedy při podzimním úklidu zahrady příliš důslední, neuklízejte vše do posledního lístku a ponechte určité místo jen přírodě. Pro ježka je ideálem zákoutí chráněné před nepříznivým počasím, kromě něj ho ale využijí i jiní živočichové. 

Samečci ježků se ukládají k zimnímu spánku dřív

Před upadnutím do zimního spánku ježci potravu už nepřijímají nebo jen minimálně, jejich látková výměna se zpomaluje. První se ukládají k spánku samečci, protože samičky potřebují čas k dostatečnému zotavení po odchovu potomků. Na jaře se naopak první budí samci. Na podzim i na jaře, kdy je nedostatek potravy, si tak samci a samičky při hledání něčeho k snědku nekonkurují

Zímní úkryt ježka pod sněhem
Info ikona

Ježčí úkryt v zimě nijak nenarušujte. Můžete tím ježka připravit o život.

Ježek potřebuje chlad, aby snížil spotřebu energie

Při hibernaci poklesne teplota ježků z 35 °C až na 5–1 °C. Celý metabolismus jejich těla se výrazně zpomalí – počet dechů klesne z 50 na 10 za minutu a tep z 200 až 250 na pouhých 5 až 10 za minutu. Cílem celého procesu je snížit spotřebu energie na minimum. Ježci spící v teple tak mají paradoxně větší spotřebu energie a více hubnou. 

Čím starší je ježek, tím má větší šanci zimu přežít

Během zimního spánku mohou ježci zhubnout až o 40 % své váhy. Pokles hmotnosti závisí na délce hibernace a spotřebě tukových zásob. Platí, že čím je ježek starší, tím vyšší má hmotnost a větší je také podíl tělesného tuku na celkové váze, a tím i šance na přežití zimy. 

Co zachrání ježka při poklesu teploty pod nulu

Tuk, který se ježkům během sezony ukládá do zásoby, je dvojího druhu – bílý a hnědý. První slouží k udržení základních životních funkcí během spánku, druhý představuje záchranu při poklesu teploty těla pod bod mrazu. Hrozí-li tedy ježkovi umrznutí, začne čerpat energii z hnědého tuku. Opakovaná probouzení a odběry z těchto zásob mohou ale vést k vyčerpání a uhynutí příliš mladých nebo slabých ježků. 

Probuzení během zimy stojí ježka hodně energie

Ježci přitom prospí zhruba jen 80 % z celé hibernace. Během zimy se průběžně probouzejí na různě dlouhou dobu, někdy i na pár dní, což je náročné na spotřebu energie. Jedním z možných vysvětlení je test nebo restart metabolismu. 

Důležité: ježky v zimě nikdy nerušte a nebuďte

I v bdělém stavu zůstávají ježci ale v zatepleném úkrytu. Pokud při práci na zahradě narazíte nečekaně na ježčí hnízdo, nechte ho být tak, jak je. Pokud jste ho již omylem narušili, rychle ho uveďte do původního stavu. Ať už ježek v hnízdě spí nebo ne, nemá mimo něj šanci přežít. Není-li už možné místo s hnízdem obnovit, přeneste ježka i s hnízdem na jiné. Hnízdo umístěte třeba k patě dřevníku, pod desku opřenou o stěnu, utěsněte okolní prostor a místo opatrně zazimujte

Zdroj: autorka, aktualizovaný článek, čerpáno z publikace Ježek na zahradě (Grada Publishing) 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada