Jak se zbavit krtonožky na zahradě. Neotálejte dlouho, rychle se množí: stačí jednoduchá past

Krtonožka
Info ikona

Krtonožka tráví většinu dne pod zemí

Jak poznám, že mám na zahradě krtonožku?

Krtonožka obecná, která bývá označována jako „krtčí cvrček“, je příbuzná kobylek, takže je to hmyz, který tráví většinu života pod zemí. V noci se ale občas vydávají na obhlídku okolí, takže když si dáte tu práci a v noci zavítáte na zahradu, můžete ji spatřit. Přední nohy jsou, podobně jako u krtka, uzpůsobené k hrabání a vypadají jako ozubené ploché lopatky. Pomocí nohou krtonožka odsunuje zeminu na strany a vyhrabává podzemní chodbičky. Krtonožky milují kyprou, vlhčí, písčitou půdu, takže je nejčastěji najdete na zeleninových záhonech a kompostech. Pod zemí tvoří každý den tunely, které mohou měřit až několik metrů. Tam, kde se nachází, je půda až nezvykle nakypřená a poničené rostliny.  

Co žere krtonožka: jídelníček má pestrý

Krtonožky požírají hlavně hmyz a různé larvy. Při nedostatku potravy požírají kořeny rostlin. Nicméně, pro zpestření nepohrdnou čerstvě vysazenými sazenicemi, především na zeleninových záhonech.

Jak chytit krtonožku: stačí vám obyčejná sklenice

Zbavit se krtonožky bývá sice zdlouhavé, ale není to nemožné. Problémem je, že se velmi rychle množí, dvakrát do roka mohou naklást až sto vajíček, takže není čas ztrácet čas.

Mezi známé pasti na krtonožku patří využití zcela primitivní pasti v podobě sklenice nebo jiné nádoby, jediné kritérium je, aby nádoba byla dostatečně vysoká a krtonožka z ní nemohla utéct. Stačí jen najít, kde se krtonožka pohybuje, což poznáte podle znatelných cestiček, nádobu naplňte z části vodou a zapusťte do půdy. Ze dvou stran ji obložte nějakou laťkou, abyste zvýšili pravděpodobnost, že se krtonožka chytí do pasti. Při lovu se totiž krtonožka vyhýbá různým překážkám, takže i nastražené laťky podél sklenice jí budou vadit a vzrůstá tak šance, že se do pasti chytí. Past zkontrolujte zhruba za dva dny, zda jste při lovu krtonožky byli úspěšní.

K jejich likvidaci lze využít i granule proti slimákům

Mnozí zahrádkáři nekladou pasti, ale krtonožky se zbaví pomocí jedovatých granulí, které využívají pro likvidaci slimáků. Granule stačí vysypat do hnízda krtonožky, které poznáte dle neznámého otvoru mířícího svisle do země. Často je ukryto pod kamenem, prknem či nějakou dlaždicí.

Využijte přirozené nepřátele krtonožky: ježka nebo hlístice

Krtonožky často úřadují i v trávníku, takže není radno jejich přítomnost v zahradě tolerovat. Aby se vám na zahradě krtonožka neubytovala, podporujte jejich přirozené nepřátele. Jsou to především ježci, kočky nebo slepice. Přímo na krtonožku lze použít také parazitické hlístice, které lze zakoupit u specializovaných prodejců. Aplikace hlístic je snadná, během června až července se přidají do konve s vodou a zalijí se jimi záhony, kde krtonožka bydlí. Hlístice se postarají především o dospělé jedince, je to snadné a rychlé.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.