Černá okrasná travina: Sedoulek vás nadchne a oživí každou zahradu. Málokdo ho ale zná. Pěstovat ho můžete i na balkoně

Sedoulek
Info ikona

Sedoulek

Kam zasadit okrasnou trávu sedoulek

Kultivar sedoulku plochostvolého (Ophiopogon planiscapus ´Nigrescens´) je nízká okrasná travina s černým listem. Sedoulek patří do čeledi konvalinkovité a je to především díky jeho květům, které opravdu jako konvalinky vypadají. Původní druh sedoulku se planě vyskytuje v lesích a horských trávnících Východní Asie. Dorůstá do výšky kolem 20 cm a s oblibou se vysazuje poblíž terasy, do smíšených záhonů nebo jako obruba trvalkových záhonů. Využívá se především jeho barevného kontrastu s dalšími rostlinami, velmi krásného efektu docílíme například výsadbou sedoulku s rákosovkou, čemeřicí nebo dlužichami. Květy jsou růžové, zvonkovité, v hroznech, podobné konvalince, objevují se těsně nad rostlinou a kvetou od července do září. Vaši pozornost upoutá především barvou svých listů, které jsou tmavě fialové až černé, a to po celý rok, i v zimě. Plody jsou černé, lesklé bobule a na rostlině zůstávají velmi dlouho, i po celou zimu a jsou velmi dekorativní.

Jaké má sedoulek nároky

Sedoulek je u nás částečně mrazuvzdorný, a to až do – 24 °C, pro dobré přezimování je ale důležité, aby měl pod sebou drenáž, která bude odvádět přebytečnou vodu a nebudou tak zahnívat kořeny. Jsou-li holomrazy, je dobré ochránit kořeny vrstvou mulče. Sedoulek má rád spíše polostín i částečný stín, mírně kyselou půdu a občas nějaké živiny. Právě díky pravidelnému přísunu živin bude bohatě kvést a rozrůstat se do šířky.

Kam vysadit sedoulek

Díky svému nízkému vzrůstu ho lze uplatnit kdekoliv na zahradě, často se vysazuje na skalky, jako podrost pod dřeviny či se vysazuje do nádob. Velmi pěkný je v kombinaci s balkonovými rostlinami v závěsné nádobě, protože i jeho listy částečně převisají. Sedoulek je krásný po celý rok, i v zimě, nezapomeňte ho tedy vysadit i do podzimních truhlíků, protože vám udělá parádu i v zimě. Hodí se také do japonských zahrad, zkrášlí obruby záhonů, lemy chodníků a cestiček.

Kromě černé varianty listů samozřejmě existují kultivary se zelenými listy či různými odstíny zelené barvy, které mají podobné nároky, ale porostou i na slunci. Zajímavého efektu docílíme, pokud zkombinujeme několik druhů sedoulků.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada