Na podzim máte nejlepší možnost zlikvidovat vajíčka slimáků: snadný návod, jak se jich zbavíte a na jaře vám dají pokoj

Za vlhka představují plži, především ti malí, které pak najdete v salátu, velký problém. Listy zelí a salátu dokáží prokousat tak, že v kuchyni už takovou zeleninu nepoužijete a je vám k ničemu. Během léta se tyto malé potvory páří a na podzim kladou vajíčka, kterých může být kolem 400. Z nich se pak na jaře líhnout malí plži. A v tomto okamžiku, teď na podzim proti nim máte šanci podniknout určité kroky, které jejich množství sníží na minimum.

Jak se zbavit slimáků:  zlikvidujte jejich vajíčka právě teď

Začněte již teď procházet zahradu a zničit všechny snůšky plžích vajíček. Vajíčka jsou velká asi jako špendlíková hlavička, mléčně bílá, kulatá a nalézt je můžete všude možně. Nejčastěji je plži ukrývají v různých puklinách či dutinách v půdě, pod deskami, kameny a sudy na vodu, v kompostu nebo dírách, které zůstaly po sklizni zeleniny. Zde bez problémů přečkávají zimní mrazy. Vajíčka vykopejte motykou a nechte klidně ležet na povrchu půdy, zde buď vyschnou, nebosi na nich pochutnají ptáci. Máte-li slepice, které se mohou volně pohybovat po zahradě, dopřejte jim tuto pochoutku. Slepice půdu navíc provzdušní a obohatí o živiny. Nestihnete-li kontrolu zahrady teď, na podzim, počkejte, až brzy na jaře půda po zimě povolí a ještě, než záhony osejete, je začněte okopávat motykou. Určitě budete mít na pár hnízd štěstí.

Trápí vás plži na zahradě? Pěstujte rostliny, které nemají rádi

Vajíčka plžů jste sice úspěšně vypátrali, ale to ještě neznamená, že další rok budete mít od těchto žroutů vyhráno. Jasně, budete je pravidelně sbírat, klást různé požerové pasti, ale mnohem snazší doplňkovou metodou je, pěstovat takové rostliny, které tak úplně nemusí. Které, že to jsou?

Rozhodně nevysazujte rostliny se šťavnatými a jemnými listy, takže jiřinky, afrikány, hosty, to vše naprosto milují. Naopak rostliny s tuhými, chlupatými a silně aromatickými listy mezi jejich oblíbené nepatří. Vysazujte tedy kontryhel, levanduli, řebříček, pelyněk, nemusí ani kapradiny a pryšce.

Nic proti slimakům nepomáhá? Zkuste hlístice

Nechcete žádnou chemii v zahradě, nechce se vám plže sbírat a nemáte náladu na nějaké kladení pastí. V tom případě vyzkoušejte hned na jaře, kdy začínají rašit trvalky a objevíte první plže, parazitické hlístice. Ty se aplikují v zálivce a jedná se o zcela biologickou metodu ochrany, kde se jen využívá přirozených nepřátel plžů a neublíží ani vám, ani dětem ani žádnému jinému tvorovi, který se na zahradě bude pohybovat.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada