Kvíz: Znáte nejkrásnější zelené oázy v Praze a okolí? Otestujte své znalosti a zjistěte, kde všude jste ještě nebyli

Zeleň ve městě má důležité poslání

Skutečnost, že je přítomnost zeleně ve městech velmi důležitá je asi každému zřejmá, vědí to i vážené hlavy na úřadech a snaží se, nejen Pražanům, dopřát dostatek pobytu v zeleni. Naštěstí v Praze i jejím okolí je dostatek poměrně rozhlehlých parků, krásných historických zahrad, často přístupných zdarma, i rozhlehlých údolí. Ten, kdo bydlí poblíž těchto zelených skvostů to má jistě snazší, ale díky hromadné dopravě se do těchto míst dostaneme hravě úplně všichni. Zeleň má mnoho funkcí, tou nejdůležitější je funkce mikroklimatická, hygienická a psychologická. V zeleni se nám lépe dýchá a stín stromů vyhledáváme především v parném létě.

Přispět k lepšímu ovzduší může každý

Abys se nám nejen ve městech dobře žilo, chce to co nejvíce zeleně. Jenže, jak to provést v případě, kdy není prostoru nazbyt? V takových případech se využívá vertikálního pěstování rostlin, kdy se rostliny pěstují a pnou po různých konstrukcích či trelážích. Často se dnes také přímo v centru města realizují zelené střechy a střešní zahrady, které opět mají pro obyvatele, i pro majitele budov, řadu výhod. Každý z nás tak může i málem přispět k tomu, aby z města zmizelo co nejvíce betonu a nahradila ho zeleň. Jak? Už jen tím, že si do oken či nádob vysadíte nějakou rostlinu, třeba jen popínavou, která nezabere žádné místo, pokud by to totiž udělal každý, kdo může, bylo by to ve městech brzy znát. Chceme-li totiž nějakou změnu, musíme začít nejprve sami u sebe.

Kam v Praze a okolí na výlet do přírody

V našem kvízu jsme ukryli 10 velmi známých zahrad a parků, které naleznete nejen v Praze, ale i v její přilehlém okolí. Pokud jste si jisti v kramflecích, vyzkoušejte si, zda opravdu všechny místa znáte. No a pokud ne, je ten nejvyšší čas tam letos zavítat, ani u jednoho nebudete litovat, všechno jsou to krásná místa. Možná vás překvapí, kolik krásných míst v našem hlavním městě máme. Takže vezměte na jaře děti a honem na výlet do přírody.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada