DIY: jak postavit hotel pro hmyz

Pro samotářské druhy hmyzu není snadné najít na pečlivě udržované zahradě místo, kde by si mohly postavit hnízdo. Přitom jsou však v zahradě vítány – ať už jako opylovači, jako predátoři, kteří umějí likvidovat škodlivý hmyz, nebo prostě jako příjemné oživení zahrady. Hmyzí hotel poslouží mnoha druhům samotářských včel a jejich příbuzným čmelákům či vosám, stejně jako zlatoočkám, škvorům, motýlům či slunéčkům.

Každý hotel může být jiný

Co budete potřebovat: pevnou bedýnku, prkna, vrták a vruty, pletivo pro králíky, různé přírodní materiály, jako dřevěné kulatiny, cihly, dutá stébla, slámu a kameny.

Jak na to: můžete zvolit jeden velký „hotel“, ale také i několik menších domečků rozmístěných po celé zahradě. Podle plánované velikosti si vyberte pevnou dřevěnou bedýnky nebo rám, kterému přiděláte dno. 

Záleží na vás, zda bedýnku položíte na delší nebo kratší stranu. Měla by mít střechu, aby do ní nezatékalo. Na vrchní stranu proto pečlivě upevněte kus plechu nebo střešní tašky, aby je neodnesl vítr. Vnitřní prostor rozdělte přepážkami z prken na několik menších přihrádek. Připevněte je vruty.

Jednotlivé pokojíky

Přihrádky vyplňte různými materiály, do kterých se bude stěhovat hmyz. Vhodná jsou stébla rákosu, orobince nebo bambusu nařezaná na stejnou délku, kulatá polena nebo špalky provrtané vrtákem o průměru 5–10 mm do hloubky nejméně 10 cm, tenké větvičky nařezané na jednotnou délku a vyplňující vymezený prostor, duté cihly, karton, dřevěná vlna, suchý mech nebo naskládané kameny. 

Když budete mít všechny prostory vyplněné, připevněte na přední stěnu králičí pletivo. Zabrání tomu, aby porézní materiály vypadly, a poslouží i jako ochrana před některými dravci. Hmyzí hotel pak postavte na chráněné místo, nejlépe u jižní stěny domu, a pod převisem střechy. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada