Žížala nám pomáhá tím, že mj. provzdušňuje půdu, kterou díky svým výkalům zároveň přihnojí, přičemž díky prokypření rostliny mnohem lépe přijímají vláhu. Zároveň fungují jako takové uklízečky, protože se živí rostlinným odpadem. Nejznámější druh je žížala obecná, která vytváří rozsáhlé systémy chodbiček a může měřit až třicet centimetrů. Z povrchu půdy sbírá zbytky rostlin a vtahuje je do hlubších vrstev, čímž půdu velmi obohacuje. Je dlouhověká a dožívá se kolem deseti let. Další častý druh na našich zahradách je žížala temná, která je menší, maximálně dvanáct centimetrů a téměř nevychází na povrch, živí se odumřelými kořeny rostlin nebo zpracovává materiál, který do půdy přidá zahrádkář.
Co dělá žížala: pracuje a pracuje
Žížala během pohybu v půdě tuto půdu požírá, čímž ji provzdušňuje. Vytvořené chodbičky využívají rostliny ke snazšímu zakořeňování. Půda, kde je dostatek žížal, je více provzdušněná, obsahuje více kyslíku a v takové půdě dochází i k lepšímu vsakování vody. Svoji přítomnost prozradí jejich výkaly, tzv. koprolity, kupičky zeminy na povrchu půdy. Stěny chodbiček zpevňují svým trusem, kde bydlí bakterie, které váží dusík.
Čím se krmí žížala a kdo naopak žere ji
Hlavní složkou potravy jsou odumřelé nadzemní části rostlin, kořeny, půdní houby i trus zvířat. Žížaly jsou, stejně jako jiní živočichové, součástí potravních řetězců. Jsou oblíbenou potravou ježků, krtků a různého ptactva.
Proč žížala vylézá ven během deště: potřebuje se jen přesunout jinam
Určitě to znáte, v dešti nebo ihned po něm je všude plno žížal a to nejen na trávníku a půdě, ale hlavně na dlažbě, chodníku nebo na terase. Stále se mezi lidmi tvrdí, že se tak žížaly chrání proti udušení, protože jim voda vnikne do jejich chodbiček. Tak to ale není, a skutečnost je zcela jinde. Žížaly využívají vlhko a vlhčí povrchy k tomu, když se potřebují někam přesunout, přes vlhké povrchy se jim totiž lépe plazí, než v době sucha.
Jak přilákat žížaly: nesnáší kyselou půdu
Aby se žížalám u vás líbilo, dodržte pár zásad:
- Nepoužívejte příliš pesticidy. Máte-li tu možnost výběru, k přihnojování používejte spíše chlévský hnůj, než granulovaná hnojiva.
- Půdu udržujte kyprou a při rytí buďte opatrní. Žížaly nemají rády kyselé půdy, takže je-li to možné, udržujte pH půdy kolem neutrálního pH.
- Na podzim ponechejte na zahradě nějaký rostlinný odpad, klidně i trochu na trávníku, žížaly jsou schopné během podzimu i zimy ho efektivně zapravit do půdy. Žížaly také milují zelené hnojení a mulčování záhonů.
- Pokud během práce na zahradě narazíte na žížalu, neházejte ji na udusanou půdu, kde se může stát terčem predátorů, protože se nestačí zahrabat do půdy, ale položte ji nebo opatrně zahrabte do kypré půdy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.