Invaze slimáků do vašich zahrad začíná: začněte s nimi bojovat ihned. Nejlepší tipy na jejich likvidaci

Slimácijsou hermafroditi, množí se neuvěřitelnou rychlostí a někdy máme pocit, že jsou snad nesmrtelní, a že si předávají tipy, co jsme kde právě zasadili. Máte-li menší záhony, dokáží za jedinou noc zlikvidovat všechny sazenice, co jste právě zasadili nebo sežrat jahody, než stihnou dozrát. A začnou-li u vzrostlých a větších sazenic přímo u stonku, sazenice se zlomí a můžete jí vytesat náhrobek.

Internet je plný rad stejných stále dokola, sousedi se předbíhají v tipech, co účinně zabírá a ty potvory se stále znovu objevují, jako by vylézali z útrob Země. Sepsali jsme pro vás tedy několik nejúčinnějších způsobů včetně výčtu různých dalších možností.

Jeden způsob nestačí a na babské rady nespoléhejte

Máte-li na zahradě invazi slimáků, zapomeňte na to, že postavíte pasti na slimáky a máte vystaráno. Jedinou možností je kombinovat více způsobů, zaměřit se na to, aby se slimáci k rostlinám nedostali, když už se dostanou, aby je nesežrali a především, aby se dál nemnožili, jinak jsou všechny snahy marné. Spojením více obranných akcí tak slimáky omezíme a je snazší je likvidovat.

Vajíčka slimáků
Info ikona

Vajíčka slimáků v detailu. Z dálky mají bělejší barvu, nejsou úplně průhledná, a jakmile je někde najdete, ihned se jich zbavte.

Slimáky poctivě sbírejte a nepodceňte podzimní přípravy, jinak je máte za rok všude znovu

Abychom předešli množení, resp. kladení vajíček, musíme je skutečně poctivě sbírat. Špičatým nástrojem nebo klackem, lépe se vám ale povede s dlouhými kleštičkami. Na konci mohou mít hrubé malé destičky, klidně po domácku vyrobené. Sbírání nepodceňujte, jinak vám všude nakladou vajíčka, obzvlášť na konci léta, ty pak přečkají v půdě zimu a na jaře bude nová slimáčí četa připravená.

Záhony na podzim je třeba řádně rozhrnout a prokypřit, ptáci pak spoustu vajíček, která se dostanou na povrch, sezobou. To samé se provede i zjara.

Nejvíce slimáci vylézají po dešti a když je vlhko. V tuto dobu nastává vaše chvíle. Vezměte gumáky a můžete vyrazit s miskou v ruce. Máte-li záhon vedle vysoké trávy nebo jiného místa, kde se slimáci přes den zdržují, možná vám nebude stačit ani kyblík. Nejaktivnější jsou slimáci v období od května do srpna.

Pomohou vyvýšené záhony a pozor na to, co kolem nich máte

Slimáci se špatně dostávají přes hrubé a ostré překážky. Cestu do vyvýšeného záhonu ze starých nehoblovaných prken si tedy nechají až pro případ nouze. Jestliže máte vyvýšený záhon v trávě, to samé platí u klasických záhonů, pomůže sekání trávy kolem. Neštěstím jsou zahrádky sousedící s neudržovanými pozemky, odkud slimáci vesele přilézají znovu a znovu. Zde počítejte s větším výskytem.

Kolem záhonů můžete mít například mlat, štěrk nebo písek, po něm se jim poleze hůř. Doporučuje se i kůra, zde ale dejte pozor na větší kusy, pod kterými se slimáci naopak rádi schovávají. Stejně jako pod kusy dřeva, kameny, kyblíky či květináče. Také se kolem sypou skořápky od vajec, ale ty fungují, dokud nezaprší.

Zalévejte raději ráno a vytvořte odchytová místa

V teplých dnech je lepší zalévat rostliny večer, spíše dvakrát denně. Máte-li tu možnost, zalévejte vydatně brzo ráno a méně znovu v podvečer, kdy už tolik nepraží slunce, aby stihla zemina částečně vyschnout. Vlhko totiž slimáky láká.

Slimáci jsou přes den zalezlí v úkrytech, ráno a večer řádí, mnohdy je tedy ani nezpozorujete. Mezi záhony můžete schválně položit prkna nebo jiné věci, co drží vlhko, slimáci se pod ně schovají a vy už je pak jen můžete snadno sesbírat.

Slimáci zachycení na prkně
Info ikona

Slimáci jsou přes den schovaní v úkrytu. Mezi záhony položte například prkna, pod která se schovají, a vy je tak snadno sesbíráte najednou a nemusíte prolézat záhony a sbírat je jednotlivě.

Pasti ušetří spoustu práce, granulky slimáky nasytí a ti pak ze zahrady odejdou

Velmi účinné jsou pivní pasti, protože pivo slimáky láká. Na kraj záhonu se vykope díra, do které se vloží nádoba s pivem, slimáci do ní zalezou a už z piva nevylezou. Okraj lehce vykukuje, aby se nelapil hmyz a drobní živočichové.

Mnohonásobně účinnější jsou speciální roztoky, jenž se prodávají v podobě prášku, k rozpuštění buď ve vodě nebo právě v pivu. K dostání jsou na internetu, v zahradnictví nebo třeba hobby marketu.

Zakoupit je také možné různé hotové pasti. Past je nádoba s víkem a dírami pro vstup, dovnitř se naleje návnada a zachycení slimáci se jednoduše odstraní. Prodávají se i v různých zajímavých barvách nebo tvarech, například ve tvaru květin. Nemusíte pak chodit pracně po záhonech a slimáky sbírat jednotlivě.

Granulky se prodávají jak chemické, tak přírodní, které jsou šetrnější a bezpečné pro zvířata a další živočichy, ale také podstatně dražší. Granulky se jednoduše nasypou v místě výskytu slimáků, po pozření ztratí slimák pocit hladu a odplazí zpět do úkrytu, kde zajde.

Další možné metody:

Posouzení humánnosti solení a rozsekávání slimáků ponecháme na vás. Dalšími v pořadí jsou třeba indičtí běžci, kachny, co slimáky požírají a další drobnější požírači slimáků, například ještěrky a ježci. Dále rostliny, co jim smrdí (afrikány, lichořeřišnice, měsíček, rozmarýn a další). Prodávají se dražší měděné lemy, které slimáky odpuzují nebo hlístice, které na slimácích parazitují.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada