Kakosty na malé záhony: vysaďte si druhy, které kvetou dlouho nebo dvakrát za rok

Na malé záhony je důležité vybrat rostliny, které nejsou náchylné k chorobám, nechutnají slimákům, a přitom dlouho dobře vypadají – pokud možno v době květu i mimo ni. Mezi kakosty takových najdete poměrně dost. 

Nízké kakosty vysaďte na okraje záhonů

V sortimentu kakostů naleznete hned několik vhodných kandidátů, zvláště mezi nízkými druhy. Pro osázení okrajů záhonů lze kvůli dekorativním listům doporučit především kakost vznešený (Geranium magnificum), kakost Renardův (G. renardii) a kakost krvavý (G. sanguineum). Pohledné polštáře vytváří například odrůda kakostu krvavého ’Max Frei’. 

Vyšší kakosty po odkvětu seřízněte, znovu vykvetou

Některé vyšší kakosty je lepší posunout do druhé řady, aby se jejich něžné květy mohly malebně míchat se sousedními rostlinami – například kuklíkem, šantou nebo kontryhelem.  

Existují dokonce kakosty, které kvetou i podruhé, když je hned po odkvětu seříznete. Mezi ně patří kakost himálajský (G. himalayense), různé odrůdy kakostu lučního (např. G. pratense ’Brookside’ a ’Mrs Kendall Clark’) či odrůda ’Mayflower’ kakostu lesního (G. sylvaticum) – pak ani tolik nevadí, že jejich listy nejsou tak výstavní jako u výše zmíněných nízkých druhů. 

Vhodný kakost najdete pro každé místo

Výhodou bohatého sortimentu kakostů je také to, že nejméně jeden vhodný druh nebo odrůda se najde téměř pro každé stanoviště, dokonce i pro suchá, stinná místa. Kromě toho jsou k dispozici také odrůdy, které kvetou po mnoho týdnů, například módní modrofialová ’Rozanne’. Při plánování malých záhonů ale myslete na to, že jeden jediný exemplář této odrůdy může na vhodně zvoleném stanovišti zabrat časem plochu i jednoho metru čtverečního. 

Kakosty, které se šíří samovýsevem

Většina druhů kakostů zůstává pěkně na svém místě, ale najdou se i takové, které se na vhodném stanovišti vysévají. Příkladem může být kakost oxfordský (G. x oxonianum ‘Claridge Druce’), sám o sobě bujně rostoucí, či růžově kvetoucí kakost uzlinkatý (G. nodosum). Ten kvete i na stinných záhonech, takže by byla škoda se jej vzdávat, stačí ho hned po odkvětu seříznout. Stejným způsobem se dá udržet na místě i kakost hnědočervený (G. phaeum), který prospívá dokonce i v suchém stínu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada