Jezírko v zahradě je vždy velmi vítaným zpestřením, ať již jej máte pouze s rostlinami, nebo s rybami a jinými vodními živočichy
Zahradní jezírka, stejně jako okrasné či zeleninové záhony, mají většinou v této době po sezoně a je tedy nutné je připravit na zimní spánek. Důležité je správně zazimovat vodní rostliny a postarat se také o ryby.
1. Čištění jezírka je základ: postarejte se hlavně o rostliny
O rostliny v jezírku se musíte starat po celý rok, nicméně před zimou musí být tato péče pečlivější, protože každá chyba se dříve či později odrazí v kvalitě vody v jezírku a v životaschopnosti vodních tvorů. Nadzemní část vodních rostlin, v závislosti na druhu, začíná s příchodem zimy postupně vadnout, žloutnout a odumírat. Je to dáno tím, že veškeré důležité látky, které si rostlina nashromáždila během vegetace, se postupně přesunuly do kořenů a dalších zásobních orgánů a nadzemní část teď pro rostlinu již není důležitá. U vodních rostlin platí stejný princip, jako například u hlíznatých rostlin, i u nich, jakmile dojde k přesunu látek z listů do hlíz, nadzemní část odumírá.
Teplomilné rostliny jako jsou tropické lekníny či vodní hyacint musíte přenést do mrazuprosté místnosti, ty by totiž zimu v jezírku nezvládly.
Odstraňte zahnívající části rostlin, jinak ohrozíte život ryb
Při přípravě na zimu je důležité, odstranit odumřelé, a hlavně zahnívající části vodních rostlin, které by jinak začaly padat ke dnu a tím kazit vodu jedovatými plyny, které při rozkladu vznikají. Díky tomu se pak mění pH vody, což může mít negativní vliv na ryby, které v jezírku přezimují a mohou se těmito plyny otrávit. Odumřelé části rostlin tedy odřízněte a nebojte, na jaře rostliny opět obrazí. Výjimku tvoří rostlina vachta trojlistá, která si výhony ponechává i přes zimu.
Bahno z jezírka musí ven: myslete ale na vodní živočichy
Jakmile jste se postarali o rostliny, zaměřte svoji pozornost také na vyčištění dna jezírka. Jezírko bychom měli zbavit bahna, což je vlastně organická hmota, která se zde postupně během roku usadila, a která má vliv na změnu pH vody. Čím více bahna v jezírku je, tím více dochází ke zvýšení pH faktoru a roste množství jedovatého amoniaku. Na vytažení bahna se používají buď vysavače nebo různé síťky, v případě menšího jezírka postačí lopatka či hrábě, kterým bahno vytáhnete na břeh. Vytažené bahno ponechte pár dnů na břehu jezírka, aby vodní živočichové, kteří v něm žijí, se mohli vrátit zpět do vody či najít jiný úkryt před zimou.
Na jezírko můžete natáhnout ochrannou fólii, aby do něj nepadalo listí a jezírko se dále neznečišťovalo.
2. Péči vyžadují ryby i jiní, vodní živočichové
Máte-li jezírko pouze s vodními rostlinami, v této fázi máte skoro hotovo, nicméně, pokud ale máte v jezírku nějaké vodní živočichy, například želvy nebo ryby, musíte se postarat i o ně. Některé druhy ryb, jako jsou třeba akvarijní ryby nebo vodní želvy, jsou na zimu choulostivé a je tedy důležité je včas přemístit na teplejší místo.
Jak dále krmit ryby: v zimě je nepřikrmujte
Ostatní ryby, které v jezírku zůstávají přes zimu, přechází na tzv. zimní režim. Na tuto změnu režimu ryby připravujeme již na podzim, jakmile venkovní teploty klesnou na 15°C, kdy jim začneme dávat lehce stravitelné krmivo, které jim nezatíží trávení. Jakmile teploty klesají pod 10 °C, většina nejčastějších druhů ryb chovaných v jezírku, jako je jsou třeba koi kapři či koi karasi, ztrácí o potravu zájem, jejich metabolismus se zpomaluje a přestane produkovat trávicí enzymy. Takže, i když se během zimy často oteplí a vy budete mít potřebu ryby přikrmit, nedělejte to, není to potřeba a spíše byste jim uškodili.
3. Dodejte rybám kyslík a odveďte jedovaté plyny
Ačkoliv naše zimy nejsou zase tak mrazivé, většinou během ledna a února jezírko na pár dnů zamrzne. V tuto chvíli je důležité, dodat rybám kyslík a odvést přebytečné plyny, které se pod ledem hromadí. U velkých rybníků se běžně v ledu vysekává díra pomocí sekery, ale vy na nějakou sekeru v zahradě zapomeňte. Jednak hluk a otřesy rybám vadí a jednak si poškodíte ochrannou fólii, kterou zde máte proti padajícímu listí. Tou nejlepší variantou jsou speciální, polystyrenové plováky nebo vzduchový kompresor, který vodu průběžně provzdušňuje. Existuje také plovák s čerpadlem a u větších ploch pak čerpadlo s oběhem.
Ze zamrzlého jezírka odstraňujte sníh: je to důležité pro ryby
Jakmile na jezírko napadne sníh, odstraňte ho. Díky sněhu totiž mají řasy nedostatek světla a nemohou fotosyntetizovat a vyrábět kyslík. Ve tmě naopak produkují oxid uhličitý a ten je pro ryby jedovatý.
4. Upravte filtrační zařízení
Pokud jste se již postarali o rostliny a ryby v jezírku, pozornost věnujte také filtračnímu zařízení, pokud jej máte. Máte-li ho umístěné nad hladinou, před příchodem mrazů ho odpojte, vyčistěte a uložte. U gravitačních filtrů, které jsou schovány v šachtách, cirkulaci vody necháme zapnutou, pouze snížíme filtraci na slabší výkon.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.