Vyrobte si moderní či přírodní dušičkový věnec sami: vypadá nádherně a s minimálními náklady ho zvládne každý

Dušičkový věnec
Info ikona

Dušičkový věnec nazdobte buď zcela přírodně nebo využijte některé sušené, exotické plody, záleží na vašem vkusu a také peněžence

Dušičky připadají tradičně na 2. listopadu, což je za chvíli, ale pořád máte dostatek času se na ně připravit. Hlavní podstatou tohoto podzimního svátku je uctít a věnovat vzpomínku těm, kteří s námi již být nemohou. Proto by se v tomto období pravidelně měli navštěvovat hroby zemřelých, byť někdo se na hřbitově neukáže po celý rok. Jako vzpomínku dáváme různé dekorace, nejčastěji dušičkové věnce, které mohou být buď zelené, tzn. z chvoje, šiškové či slaměnkové, lze sem umístit vypichované dekorace či vysazené nádoby či truhlíky, nejčastěji s vřesy, vřesovci či maceškami. Než půjdete domů, nezapomeňte hlavně zapálit svíčku, plamínek svíčky totiž svítí na cestu duším zemřelých a ukazuje jim cestu k nám, do světa živých.

Jak vyrobit dušičkový věnec: sežeňte si vhodný materiál

Mnoho květinářství vyrábí dušičkový věnec z kupované chvoje, což se odrazí také na konečné ceně. Vy ale buďte chytří a rozhlédněte se po své nebo sousedově zahradě. Počítá se také procházka parkem, lesem, atd. Na ozelenění věnce, potřebujete kromě jehličnanů nebo stálezelených dřevin, také špulku s drátem a slaměný či polystyrenový korpus. Využijete také tavnou pistoli, kterou dnes pořídíte za dobrou cenu a investice do tavné pistole se vážně vyplatí. Vše běžně zakoupíte v hobbymarketech i v dalších obchodech.

Jako vhodnou zeleň lze použít kromě jehličnanů jako jsou hlavně jedle a smrk především thuje, cypřiše, jalovce, ale také zimostráz, brsleny, mahonie, cesmíny, dokonce vřesy a vřesovce. Velmi krásný je břečťan, který buď zakomponujete do věnce, nebo ho přiděláte drátem jako přízdobu. Zkrátka vše, co neopadává, a vydrží nevlídné počasí, které v období Dušiček panuje.

Jak ozdobit dušičkový věnec: je libo moderní či přírodní výzdobu?

Jakmile máte ozeleněný kruh, který bývá hezký už sám o sobě, musíte věnec dozdobit. Zde se opět nabízí několik možností. Jestliže máte rádi bohatě zdobené věnce, spíše moderně pojaté, využijte exotické, sušené plody, které lze opět zakoupit, nejčastěji se používá lotos, což je zdřevnatělé lůžko od leknínu, protea (vypadá jako dřevěný květ), nebo šišky z cedru a jiných exotických jehličnanů. Často se také využívají umělé květiny, které opět lze zakoupit v různých výprodejích, pokud pořídíte květ do 10 Kč, je to skvělá cena. Květy se dávají nejčastěji v sudém počtu, já využívám číslo čtyři. Celou výzdobu pak lze zakončit třeba mašlí, žádné křiklavé barvy, ale spíše v odstínu hnědé a zelené.

Pokud jste ale vyznavači spíše té přírodní výzdoby, potom si nasbírejte vše, co najdete v přírodě. Borové či smrkové šišky,žaludy i s čepičkami, bukvice, kaštany, kusy mechu, lišejníku, lze použít i choroš, větvičky obrostlé lišejníkem či zajímavě tvarované. Využití naleznou také sušené květiny, bodláky, makovice, různé traviny. Chcete-li použít listy ze stromů, což se k podzimu samozřejmě tematicky hodí, museli byste je dokonale usušit, protože jinak se vám na věnci zkroutí a celý dojem tak zkazí. Z toho důvodu se používají umělé listy, které vydrží úplně všechno.

Věnec je hotov: co dále je třeba udělat

Jakmile máte věnec hotový a dozdobený, ještě ho celý zkontrolujte. Položte si ho na rovný povrch, nejlépe na podlahu, a podívejte se na něj z výšky. Líbí se vám? Je výzdoba vyvážená? Nemáte na jedné straně něčeho moc, nebo naopak málo? Není nikde vidět silikon z tavné pistole? Má věnec opravdu tvar kruhu? Pokud ne, vezměte si nůžky a větvičky zarovnejte. Jste-li se svým výtvorem spokojeni, lakem na vlasy přelákněte šišky, sušené rostliny či plody lesa, aby se hezky leskly a nepůsobily zašedle. No a podobným způsobem se tvoří také adventní věnce, ale o nich až později.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné Naší krásné zahrady