Nejlepší vánoční dárky pro zahrádkáře: tipy, čím udělat radost všem členům domácnosti už od 55 Kč

Vánoční dárky nejen pro maminky a babičky zahradnice

Ženy mají k práci na zahradě mnohem blíže, nežli muži. Rády opečovávají oblíbené květiny, starají se o úrodu a umí na zahradě i odpočívat. Jestliže i vy máte maminku, babičku či manželku, které rády tráví svůj čas na zahradě, potřebují k tomu mít ty správné pomocníky. Ze své zkušenosti mohu doporučit především kvalitní pracovní rukavice, nejlépe protiskluzové se zpevněnými prsty. Nehleďte ani tak na design, ale na účelnost. Žádné kytičky ani jiné potisky totiž nezastaví trn z růže. Ženy také často něco stříhají, hrabou či vysazují, takže radost jim uděláte setem zahradnického nářadí, kde mají vše pěkně pohromadě.

Set zahradního nářadí s rukavicemi zdarma
Info ikona

Set zahradního nářadí s rukavicemi zdarma potěší každou ženu, nářadí je uloženo v krabičce, která se nejen dobře balí do vánočního papíru, ale hlavně má žena základní nářadí vždy po ruce

Koupíte na www.dumzahrada.cz, cena 503 Kč

Nejen u žen myslíme na pohodlí a relax na zahradě

Není třeba se při práci na zahradě nějak trápit a ohýbat záda více, než je nutné. Proto nejen babičkám, ale všem, kdo rádi něco pěstují a opečovávají, uděláte radost vyvýšenými záhony, které zakoupíte a na zahradě sestavíte. Vyvýšené záhony jsou dnes již skoro nutnost, poskytují mnohem větší pohodlí při pěstování především zeleniny a bylinek. Jsou buď plastové, nebo dřevěné, které mnohem lépe pasují do zahrad. Ženy mají tendenci se vzdělávat, takže pokud žena ve vašem okolí ráda o zahradách čte, nebo se jen dívá ráda na obrázky pro inspiraci, rozhodně neuděláte chybu, když jí darujete knihu. Kniha totiž nikdy neurazí. Jedna taková vyšla nedávno a rozhodně mohu doporučit. Kniha Jak si navrhnout zahradu od Adama Frosta, což je vynikající anglický zahradník, kolega známého a oblíbeného Monty Dona, jedná se o příručku, která vás inspiruje nejen k tomu, jak svoji zahradu navrhnout krok za krokem, ale nabízí také řadu užitečných informací a krásných fotografií. Knihu zakoupíte ve většině knihkupectví a v knihovně by ji měl mít určitě každý zahradník. Další zahradnickou knihou, kterou určitě uděláte velkou radost, je kniha Bydlíme v zahradě od kolektivu časopisu Naše krásná zahrada, na které spolupracovalo také devět českých, renomovaných zahradních archtitektů. V knize najde každý milovník zahrady plno inspirace, ale také návod, jak to udělat, aby měl člověk také čas na odpočinek.

Bydlíme v zahradě
Info ikona

Současný trend velí: jakmile vysvitne sluníčko, přestěhujte se z domu na zahradu. Jak by měla vypadat, aby vám v ní bylo dobře, se dočtete v knize Bydlíme v zahradě, kterou připravil autorský kolektiv časopisu Naše krásná zahrada ve spolupráci s devíti renomovanými českými zahradními architekty.

Koupíte na eshop.apetitonline.cz, cena 319 Kč

Vánoční tipy na dárky pro muže: ti oceňují praktičnost

Bývá zvykem, že ženy se na zahradě starají o květiny, případně o užitkové rostliny a muži se věnují činnostem jako je řez stromů, živých plotů či sečení trávníku. Začneme tedy pěkně od podlahy, muži pro práci potřebují mít kvalitní, pracovní oblečení, tím nikdy žádného muže neurazíte a pracovního oblečení není nikdy dost. Zapomeňte na tepláky, nejsou vhodné z bezpečnostního hlediska. Důležité jsou nejen pracovní kalhoty, ale  taképracovní, zateplená bunda, protože pracovat se musí za každého počasí. Cenově dostupný je další tip na vánoční dárek, vnitřní meteorologickou stanici  s venkovním teplotním senzorem. Díky tomuto dárku už nejen muži budou vědět, jak se pro práci na zahradě obléknout.

Pánská pracovní, zateplená bunda
Info ikona

Pánská pracovní, zateplená bunda s ekologickou impregnací, stojací límec s fleecovou podšívkou a praktickými kapsami na drobné nářadí.

Koupíte na www.lidl.cz, cena 799 Kč

 

Pořádné zahradnické nářadí je základ každé údržby zahrady

Nemáte-li správné zahradnické nářadí, každá práce je pro vás velmi namáhavá. Se správným nářadím jde práce sama od ruky a ani se moc nenadřete. Nejen pro muže, samozřejmě, se vždy hodí kvalitní zahradnické nůžky, nejlépe dvousečné, prořezávací pilka na větve, nejlépe taková, kterou lze použít jak na čerstvé větve, tak na větve suché a nůžky na živý plot. Díky ergonomické rukojeti se drží dobře v rukou a lze tak vyvinout větší sílu při stisku. Chcete-li být o letošních Vánocích opravdu praktičtí, darujte kompostér. Vlastní kompost je totiž to nejcennější, co můžete na zahradě mít, nejen, že dokonale zužitkujete bioodpad ze zahrady a z kuchyně, ale také ušetříte za kupovaná hnojiva. Máte-li totiž kvalitní kompost, máte všechno, co k velké úrodě potřebujete.

Prořezávací pilka PILANA s dřevěnou rukojetí je vhodná pro každého zahradníka
Info ikona

Prořezávací pilka PILANA s dřevěnou rukojetí je vhodná pro každého zahradníka.

Koupíte na zahradajezek.cz, cena 563 Kč

I děti musí mít na zahradě svůj prostor: budou čas trávit na čerstvém vzduchu

Při výčtu tipů na vánoční dárky nesmíme zapomenout na děti. Pokud jim totiž na zahradě poskytnete jejich vlastní prostor, budou zde rádi trávit svůj volný čas a nebudou sedět doma u tabletů a videoher. Děti například nikdy nezklame závěsná houpačka, má-li vhodnou nosnost, nepohrnou ani dospělí. Nevíte jak děti venku zabavit? Inspiraci najdete v knize Zahrada dětem, kde najdete mnoho aktivit na čerstvém vzduchu.

Závěsná houpačka Cocoon
Info ikona

Závěsná houpačka Cocoon pro děti je vyrobena z textilie (bavlna/polyester) a konstrukční ocelové vzpěry. 

Koupíte na www.ratan.cz, cena 1 790 Kč

Z těchto dárečků bude mít radost celá rodina: volný čas je totiž pouze váš

Je důležité, aby rodina pospolu trávila společný čas a k tomu se právě vaše zahrada náramně hodí. Pro společné chvíle, plné soukromí, se často volí zadní část zahrady, za domem, která je skryta před zraky zvědavých sousedů. Pamatujete si tu vůni opečeného špekáčku či připáleného chleba? Současné děti krásy našeho dětství moc neznají, vše se dělá na grilu a to není ono. Překvapte rodinu a pořiďte přenosné zahradní ohništěa umožněte jim, aby zažili tu stejnou euforii, jako vy. Velké zahradní ohniště s poklopem lze použít jak v zahradě, tak třeba na terase a je opatřeno síťovým poklopem, který chrání před vyletujícími jiskrami. Přenosné ohniště je usazeno na nožkách, které jen složíte a ohniště uschováte, nezabere tedy žádné místo na zahradě, ani se nikde neplete.

Pokud jste opravdoví gurmáni a dobré jídlo máte rádi, určitě využijete elektrickou udírnu, která je vhodná pro použití v domácích i venkovních podmínkách.

Zahradní přenosné ohniště
Info ikona

Zahradní přenosné ohniště s poklopem potěší všechny členy rodiny

Koupíte na www.dumzahrada.cz, cena 1 459 Kč

Myslete i na vaše čtyřnohé mazlíčky

Jestliže berete pejska či kočičku jako členy rodiny, i oni si určitě chodí pod stromeček pro dáreček. Kromě různých pamlsků jim pořiďte i něco praktického, co využijí na zahradě. Pejskové i kočičky často trpí hlavně v létě, kdy jsou vysoké teploty, a právě z toho důvodu se hodí zakoupit chladící podložku pro psy a kočky. Tato podložka obsahuje chladící gelovou náplň a je funkční i bez dodatečného ochlazování jak pro domácí, tak pro venkovní použití.

Chladící podložka pro psy a kočky
Info ikona

Chladící podložku využijete pro své čtyřnohé mazlíčky především v létě, a to nejen na zahradě, ale i v bytě.

Koupíte na www.dumzahrada.cz, cena 199 Kč

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada