Kdy a jak připravit bazén na zimu

K zazimování bazénu přistupte ve chvíli, kdy venkovní teplota klesne trvale po 12 °C a teplota vody pod 10 °C. Zároveň by ale minimální noční teploty neměly být trvale pod bodem mrazu. 

Termín neuspěchejte ani nezpozděte 

Správně zazimovat bazén se podaří jen tehdy, když je v něm čistá voda. Termín zazimování se proto odvíjí od skutečnosti, že v chladné vodě nerostou řasy a ustává mikrobiální život. Při dřívějším zazimování dojde k opětovnému znečištění vody, které zkomplikuje jarní uvedení bazénu do provozu.

Zastřešený bazén tedy zimujte později – je v něm teplejší voda. V takovém případě bazénovou technologii zatím neodstavujte a v provozu nechte i zařízení, která pečují o čistotu vody, např. UV lampu, ionizátor atd. Můžete ale zkrátit dobu, během níž je filtrace v chodu. 

Upravte vodu a snižte hladinu 

Bazén není nutné celý vypustit, stačí vhodně ošetřit bazénovou vodu. Předtím ale bazén i vodu vyčistěte – mechanicky, pomocí bazénového vysavače a vyčistěte skimmer. Péči věnujte i vodě – ověřte a upravte pH (6,8 až 7,5), tvrdost vody a obsah chlóru (min. 0,5 g/l). Při použití bazénové chemie zapněte filtraci, dokud se voda v bazénu nepromíchá. 

Následně upusťte vodu tak, aby její hladina klesla na úroveň doporučenou výrobcem. Obvykle se uvádí 10–20 cm pod technologické prostupy, tj. trysky, odtoky, skimmer a ústí protiproudu. Otvory zajistěte zátkami s gumovými kroužky, které zabrání pronikání vody při náhlém zvýšení hladiny.

Postarejte se o vybavení bazénu 

Pozornost věnujte také výbavě a příslušenství bazénu. Pískovou filtraci propláchněte vodou s přídavkem dezinfekce, písek následně vyjměte, usušte a uskladněte. Demontujte čerpadlo a z hadic i filtrační nádoby vylijte vodu.

Zajišťují-li ohřev vody solární panely, odpojte je, vypusťte a uložte na mrazu prosté místo. Rovněž tepelné čerpadlo odpojte od elektřiny, uzavřete jeho ventily a pečlivě z něj odstraňte vodu. To samé se týká čerpadla protiproudu. Vody zbavte i veškeré rozvody a další příslušenství. Z vody vyjměte a uložte také bazénové schůdky a osvětlení. 

Nadávkujte zazimovací roztok 

Do vody nyní vlijte zazimovací přípravek. Při dávkování postupujte podle návodu na obalu. Roztok zabrání tvorbě řas, organickému znečištění a vzniku zákalů. Tato ochrana však trvá jen po určitou dobu a roztok je nutné do vody doplňovat během celého zimování. 

Pozor, nejedná se o prostředek proti zamrznutí bazénové vody. Proti rozpínání ledu a následnému poškození bazénu položte přes hladinu řadu propojených dilatačních plováků. Na závěr bazén zakryjte střechou, nezastřešený posuvnými lamelami nebo plachtou. Zabráníte tak znečištění vody. Vysokou vrstvu sněhu z bazénového krytu kvůli přetížení průběžně odstraňujte.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada