Jak na terasová jezírka

Jezírko může být v terase přímo zabudované nebo na ni může pomocí mola navazovat. Na velikosti terasy přitom nezáleží, tzv. vyvýšená jezírka se vejdou i na malý kousek rovné plochy. Určitě si ale ověřte, jestli její statika vydrží zatížení.

Vyvýšené terasové jezírko
Info ikona

Foto: Shutterstock

Co terasové jezírko potřebuje

Terasa bývá obvykle osluněná a chráněná před větrem. Přes poledne a časné odpoledne proto zajistěte jezírku polostín, aby se v něm voda příliš nezahřívala a neodpařovala. Počítejte také s přívodem čerstvé vody, čerpadlem a filtry  pomohou udržet stabilní kvalitu vody a zabrání šíření řas. Čím menší terasové jezírko, tím častěji stav vody kontrolujte. 

Zabudování nádrže do terasy

Rychlé řešení představuje hotové jezírko, které potřebuje jen obložení. Nádržky se obvykle vyrábějí z plastu vyztuženého skelným vláknem. Jsou lehké, stabilní a přenosné a mohou mít různý tvar – pravoúhlé, kruhové, ledvinovité, v nabídce jsou i modely s několika zónami různé hloubky.

Při instalaci si ohlídejte, aby nádržka byla usazena vodorovně. Při vyrovnávání nádrž napusťte do třetiny vodou, bude pak pevně stát. Případné nerovnosti srovnejte polystyrenem. Vnější stěny jezírka obložte takovým materiálem, který se na terasu hodí a zapadne do okolí. 

Na závěr jezírko osázejte. Rostliny vysaďte do sázecích košů naplněných směsí písku a zeminy. Pokud mezi obložením a nádrží necháte mezeru, vyplňte ji půdou a osaďte jako okraj jezírka. 

Správné zazimování terasového jezírka

Jakmile teplota vody v jezírku klesne pod 8 °C, vypněte a zazimujte technologii jezírka a nezapomeňte zkontrolovat trubky, zda v nich nezůstala voda. Čerpadla v hloubce více jak 80 cm můžete ponechat. 

Přezimování terasových jezírek závisí na materiálu nádržky a obkladu, který by mohl za mrazu popraskat. Většinu malých terasových jezírek je vhodné přestěhovat na zimu dovnitř, nejlépe na světlé místo s teplotou 5–10 °C. Větší jezírka alespoň přesuňte pod střechu. Všechny tuzemské vodní rostliny jsou vůči mrazu odolné a mohou promrznout až ke kořenům, exotické však vyjměte a přezimujte v domě. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada