Rodina se dvěma dětmi si přála venkovní byt: vzniklo tak nejhezčí místo z celého domu

Venkovní byt – tak znělo přání majitelů. Svažitý terén pozemku vynesl zahradu do prvního patra. Rodina se ráda setkává s přáteli, srdcem prostoru se tedy stala pergola s venkovní kuchyní. Při návrhu bylo třeba zohlednit i potřeby dvou malých dětí. Trvalkový záhon v pískovém loži slouží batoleti jako dočasné, ale prostorné pískoviště. Až potomci odrostou, stačí dovysadit rostliny a místo se promění v záhon.

Obytná terasa je rozdělená do několika zón

Zhruba stometrová terasa je poměrně úzká, přesto se ji podařilo rozdělit na funkční zóny: obývací část s kuchyní, ambientní koutek s lavicí schovaný za muchovníky a dětský koutek s pískovištěm. To vše doplněno dostatkem husté zeleně, která slouží k odclonění jednotlivých „zelených pokojů“, ale také zjemňuje přísné stěny sousedních domů. Na přání majitelů vznikl i venkovní zelený koberec. 

Dřevo na terase změkčuje tvrdý stavební materiál 

Terasa plynule navazuje na obývací část domu. Je vyrobena z masivního dřeva bez drážek na líci a je usazena na konstrukci z hranolů ve štěrkovém loži. Korpus venkovní kuchyně je z betonu, kterému nevadí výkyvy teplot ani déšť. Sám o sobě by ale působil příliš tvrdě, a tak byl doplněn dubovými dvířky. Uprostřed kuchyně je plynový gril s dostatkem odkládacího a úložného prostoru.  

Dřevěné schody slouží i k sezení
Info ikona

Příležitostné sezení na trámových schodech je v létě krásně vyhřáté.

Terasa je z poloviny kryta pergolou. Ta má střechu z bezpečnostního skla. Zajišťuje tak ochranu před lehkým deštěm a zároveň brání pronikání hluku do vyšších pater sousedních domů. Stínění pergoly má automatické ovládání. 

Záhony jsou průchozí pomocí velkých dlaždic

Jako chodníky skrz výsadby jsou po užity velkoformátové betonové dlaždice. Celá zahrada je vybavena automatickou závlahou, která má několik okruhů. Každodenní zálivku potřebuje trávník, méně vody vyžaduje prostor pod muchovníky a štěrkové záhony.  

Osvětlení prodloužuje čas strávený na terase

Osvětlení prodlužuje čas, kdy je možné si zahradu užívat, a zároveň dodává prostoru nové kouzlo. Velké barevné žárovky s přiznanými kabely jsou praktické a dodávají zahradě vtip a jedinečnost. Nasvíceny byly i některé solitérní dřeviny, díky tomu získá prostor hloubku. Světla pergoly jsou ovládána z terasy, ostatní ze vstupu do zahrady. 

V zahradě prospívají okrasné i chutné rostliny 

V trávníku roste solitérní katalpa, v nádobách na střešní části terasy skvěle prospívají škumpy. Soukromí kolem dřevěné lavice zajistí husté vícekmenné muchovníky, které na jaře krásně kvetou a v létě přinášejí chutné plody.  

Betonová i cihlová stěna mají nerovný povrch, každá z nich proto musela být opatřena jiným popínacím systémem. Ve stinné části zahrady byl použit břečťan, na slunci se daří révě vinné. Stinný roh s muchovníky byl podsazen půdopokryvnými rostlinami, které slouží jako náhrada trávníku. V místě se daří jahodníkům i rozchodníkům. Štěrkové záhony jsou navrženy z odolných suchomilných rostlin nevyžadujících náročnou údržbu, které obstojí i v parném suchém létě. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada