Přehřívání domu v létě můžete snížit pomocí zeleně. Možností máte hned několik

Každá rostlina, dokonce každý list odpařuje vodu, a chladí tak své okolí. Aby se totiž voda obsažená v listech odpařila, musí rostlina z daného prostoru odebrat teplo. A tím okolí ochlazuje. Živá zelená plocha navíc absorbuje mnohem méně slunečních paprsků než neživé stavební materiály. Zkuste tento fakt využít v okolí vašeho domu. 

Kameny a štěrk v předzahrádce nahraďte rostlinami

Někteří majitelé domů chtějí mít předzahrádku co nejméně náročnou na údržbu, a tak nechají pozemek před domem zmizet pod vrstvou kamenů, což má vliv na mikroklima. Je totiž rozdíl, jestli v létě vyjdete ze dveří a stojíte ve stínu stromu, nebo vás přímo udeří slunce a odspodu sálá horko z rozpálených kamenů. Poznáte to, i když večer otevřete okno. Plochy vysypané štěrkem zhoršují už tak suché a horké městské klima, což je znát zejména v období veder. Navíc nemají žádnou ekologickou hodnotu: pro včely, motýlyptáky jsou to prostě jen mrtvá území. 

Ozelenění domovních zdí vytváří příjemné mikroklima

Ozelenění fasády zastiňuje zeď domu, takže zdivo se méně zahřívá. Navíc, jak už bylo uvedeno, zeleň odparem vody z listů vytváří příjemné mikroklima. 

Bez opěrného systému u stěny domu se obejde např. přísavník nebo břečťan, počítejte však s jejich nespoutaným růstem a možným poškozením fasády. Další popínavé rostliny, jako pnoucí růže nebo hortenzie řapíkatá, opěru potřebují. Zpočátku je s nimi tedy víc práce, zato však zůstávají na vymezeném místě. 

Teplotu na terase snížíte drobnými vodními prvky

Skutečnost, že odpařovaná voda snižuje teplotu okolí, využívají i prodávané systémy mlžení, které lze instalovat třeba na terase. Z hlediska zahradní tvorby je však lepší umístit blízko sezení malý vodní prvek. Může jím být zděná nádržka, pozinkovaná vana nebo velké dřevěné vědro, postavené nejlépe do polostínu. Už jen pohled na vodu je ve vedru příjemný. 

Živé ploty umožní proudění a výměnu vzduchu

K zajištěné soukromí na terase u domu nebo na zahradě se často využívají zděné zídky, různé zábrany, ploty nebo dřevěné paravány. Pevné pohledové clony ale přispívají k zadržování horka v zástavbě. Terasy orientované jižně nebo západně se pak mohou v létě hodně rozpálit. K ochlazení prostoru přitom snadno poslouží bohatá vegetace v podobě živých plotů a dalších dřevin. Ty dokážou zadržet vítr (alespoň částečně), stále však umožňují určité proudění a výměnu vzduchu, což působí chladivě. 

Osázené střechy izolují stavby v létě i v zimě

Při oslunění se střechy domů zahřívají a v létě na nich může teplota dosáhnout až 70 °C. U ozeleněných střech zůstávají teploty výrazně nižší. Osázené střešní plochy totiž výborně vyrovnávají extrémní teploty – v létě domy ochlazují a v zimě brání tepelným únikům

Dodatečné ozelenění obytného domu je ale nákladné, a nejlépe se proto realizuje, pokud máte stejně v plánu renovaci střechy. Menší vodorovné plochy (do sklonu zhruba 10 °), jako třeba střecha garáže nebo zahradního domku, můžete však ozelenit relativně snadno. 

Extenzivní střešní výsadby využívají rostliny, které se obejdou prakticky bez péče (na rozdíl od intenzivních výsadeb). Také poměrně málo váží, takže obvykle nenastává problém ani z hlediska statiky. Kvetoucí směsi určené na střechy obsahující zejména rozchodníky a další sukulentní rostliny. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada