Jarní řez bobkovišně proveďte v březnu. Vždy ale používejte jen ruční nůžky

Bobkovišeň lékařská označovaná také jako vavřínovec lékařský (Prunus laurocerasus) může za sezonu přirůst i 40 cm. Zvláště v prvních letech se proto výrazněji seřezává, aby si udržela kompaktní vzhled. Jarní řez je třeba provést v březnu, podzimní v září

Jak provést jarní řez bobkovišně lékařské

V prvních letech po výsadbě můžete příliš dlouhé nebo namrzlé výhony bobkovišně zkracovat až o polovinu, později stačí jen o třetinu. Nikdy nepoužívejte elektrické nůžky, vždy jen zahradnické ruční nůžky nebo ruční nůžky na živý plot (ostré a čisté samozřejmě). 

Je to sice zdlouhavější postup, ale nenarušíte tak velké lesklé sytě zelené listy (měří až 15 cm), jejichž konce by pak zasychaly a vypadaly nevzhledně. Nestane se vám také, že byste omylem odstřihli výhony s již založenými květními pupeny. Květy bobkovišně jsou nejen hezké, ale přitahují i mnoho užitečného hmyzu (kvetou v květnu). Řez provádějte za suchého počasí. 

Podzimní řez bobkovišně udržuje tvar a zdraví keře

Při podzimním řezu odstraňujte především výhony, které keř zbytečně zahušťují a napadené nebo nemocné části bobkovišně (keř obvykle ničím netrpí a když, tak padlím a lalokonosci). Pravidelným řezem docílíte mladistvějšího, vzdušnějšího a zelenějšího vzhledu, protože se po něm dostane dostatek světla i do středu keře. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada