Ploty na zahradě rozdělují i spojují: zahradní architekt radí, kdy a jak který použít

Ploty, které chrání náš pozemek i naše soukromí, můžeme rozdělit na několik typů. „Čelní plot je ten hezký, reprezentativní. Navazuje na okolí, vyjadřuje náš respekt k urbanismu celé ulice a čtvrti. Pokud není na co navázat, snažím se designem vkusně podpořit architekturu domu,“ říká zahradní architekt Ferdinand Leffler. 

Pletivový plot je vhodný mezi sousedící pozemky

Plot oddělující se používá mezi sousedními pozemky. „Doporučuji obyčejný pletivový plot, já sám dávám přednost pozinkované nebo antracitové úpravě. Ty zelené plastové paradoxně se zahradou nikdy pořádně nesplynou. Pokud je potřeba výraznější odclonění, postavím v místě pevnou stěnu nebo kratší paraván,“ popisuje architekt. 

Vnitřní dělicí plůtky doplní design zahrady

Vnitřní dělicí plůtky jsou funkční, stylem plně korespondují s designem zahrady a pěkně ho doplňují. „Vymyslet se dá cokoliv,“ líčí Ferdinand s tím, že použít lze obyčejný dřevěný plaňkový plůtek i výrazně barevný a výtvarně silný plot, který působí spíše jako brána do pohádky o zahradě či sadu. 

Proutěný plot na zahradě
Info ikona

Proutěné ploty instalujte jen na nezbytně nutnou část plotu, nikdy ne po celé jeho délce.

Na plot je nejlepší použít lokální materiál

Na stavbu plotu je podle architekta nejvhodnější místní materiál. „Nevíte-li si rady, prozkoumejte původní staré ploty v okolí a zamyslete se nad tím, jak asi vypadaly v době, kdy je jejich tvůrci budovali.“ 

Doporučuje také se vyhnout všem náhražkám: „Ať už to bude beton tvářící se jako kámen, nebo plast à la dřevo, nic takového neberte. Tento materiál je nesmírně ošklivý a žádné, ale opravdu žádné zahradě nesluší. Stejně tak se za každou cenu vyvarujte textilních a bambusových clon.“ 

Řešením pro český venkov jsou proutěné ploty

Praktickým a poměrně vkusným dočasným řešením pro český venkov jsou podle Lefflera naopak vrbové nebo lískové proutěné ploty. „Instalujte je však jen na potřebnou část plotu, nikdy ne po celé délce. Všeho moc škodí a vy se ve své zahradě nejspíš nechcete cítit jako v proutěném košíku,“ objasňuje. 

„Pokud potřebujete trvalejší clonu, raději volte více nebo méně hustý dřevěný paraván. Hezkou zástěnu vytvoří i dřevník. A úplně nejspolehlivějším plotem často bývá poctivá zeď. Na vytvoření soukromí nikdy nešetřete, tam se kompromisy nevyplácejí,“ uzavírá zahradní architekt. 

Zdroj: autorský článek vytvořený ve spolupráci s Ateliérem Flera a převzatý z tištěné verze časopisu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada