Jak pomocí zahrady zvýšit hodnotu domu: investujte do trvalek a stromů a nezapomeňte na výhledy z oken

Aby se však potenciální kupec rozhodl pro vaši nabídku, musí na něj od začátku působit pozitivně. Zanedbaný trávník před domem může totiž už předem svádět k domněnce, že podobně na tom je i celý dům. A i když se nechystáte dům v nejbližší době prodat, doporučují realitní agenti investovat čas i peníze do zahradních úprav, které dodají nemovitosti styl, zvýší její přitažlivost a tím i hodnotu. Kde začít? 

Zadní vstup do zahrady
Info ikona

Důležitou roli hraje při prodeji nemovitosti i soulad domu se zahradou.

Stavba i zahrada by měly být v souladu 

Předzahrádka i zahrada za domem by měla vždy odpovídat stylu daného domu a tvořit sladěný celek. Pokud je tedy dům venkovského rázu, měly by ho doplňovat ovocné keře a záhony pestrých “babičkovských” květin. Určitě zapomeňte na moderní doplňky, fontány nebo jezírka s kapry koi. 

Dům prodávají i rozkvetlé záhony květin 

Dům s rozkvetlými záhony bude pravděpodobně snáze prodán než dům doplněný jen trávníkem. A nemusí jít jen o záhon lemující dům či plot. Dojem udělá záhon atypického tvaru nebo výsadba uprostřed trávníku. Lépe se také prodávají nemovitosti se vzrostlými listnatými nebo stálezelenými dřevinami a pestrými letničkami, které dodají předzahrádce barvu a texturu. Trávník, který doplňují, pak vypadá mnohem atraktivnější. 

Pestrá podzimní zahrada
Info ikona

Nikdy nevíte, jak dlouho bude dům v prodeji. Zajistěte proto, aby byla zahrada atraktivní co nejdéle.

Dbejte, aby byla zahrada atraktivní celý rok

Představte si, že v době kdy dům nabídnete do prodeje, vypadá jeho předzahrádka úchvatně, protože zrovna kvete. Nemovitost může být v nabídce ale i několik měsíců. Aby vypadala lákavě i za čtvrt roku, měli byste naplánovat výsadbu tak, aby ji stále něco zdobilo. Na jaře to mohou být cibuloviny, v létě letničky, na podzim trvalky a v zimě stálezelené rostliny

Hodnotu nemovitosti zvyšují stromy

Stromy nic nepokazíte, i když rostou dlouho. Zajišťují stín, čistí vzduch a mohou poskytovat i ovoce. Podle někoho jsou stromy také jedinými rostlinami, kterým přisuzujeme duši. Pravděpodobně to souvisí s jejich dlouhověkosti a sounáležitostí s domem a lidmi, kteří v něm žijí. Tak jako tak zvyšují hodnotu nemovitosti. 

Než si ale vysadíte před dům konkrétní druh stromu, zamyslete se, k čemu má sloužit. Zahradní architekti doporučují spíše opadavé listnaté stromy, které v létě poskytují stín a v zimě přes holé větve naopak propouštějí do domu více světla. Zohledněte rovněž velikost stromu v dospělosti, aby v budoucnu nebránil ve výhledu, nenarušoval nadzemí vedení elektřiny nebo kořeny nepoškozoval kanalizaci. 

Houpačka zavěšená mezi dvěma stromy
Info ikona

Hodnotu jakékoli nemovitosti vždy zvyšují vzrostlé stromy.

Investice do automatické závlahy se vyplatí

Ruční zavlažování zahrady stojí hodně času i peněz, protože určitý objem vody se při zalévání konví nebo hadicí vždy odpaří nebo je vylit mimo záhon... Navíc – každý chce někdy odjet na dovolenou. Řešením pro vás i budoucího majitele je automatický zavlažovací systém s dešťovým senzorem, který se o závlahu sám postará. Vyhodnotí, kdy je zálivka potřebná a k vysazeným rostlinám ji dovede s minimem ztrát. Ačkoli se náklady za zavedení závlahového systému mohou zdát vyšší, ochrání investice vynaložené na zahradní úpravy. 

Zeleň před okny musí propouštět světlo, ale i clonit

Při prodeji domu jsou důležitá také okna. Kupující chtějí hodně přirozeného světla, zároveň ale požadují dostatek soukromí. Řešením jsou vzdušné keře vysazené před okny, jejichž řídké větve nebrání výhledu ani přístupu slunečních paprsků a přitom chrání interiér před pohledy kolemjdoucích. 

Zahradní porost by měl být co nejméně náročný

Pokud se snažíte šetřit vodu nebo je jí v okolí nedostatek, vsaďte na výsadbu odolnou vůči suchu. Jde o ekologické řešení, které zároveň šetří čas určený na údržbu zahrady. Nejvýraznějším trendem je v tomto směru náhrada vláhově nejnáročnějšího zahradního prvku – trávníku. Místo něj můžete založit štěrkový záhon, resp. nahradit travní porost štěrkovým či kamenným mulčem. Nevyžaduje žádnou údržbu a vypadá pěkně. 

Pozornost budí i přístupová cesta k domu 

Tak jako předzahrádka působí na potenciální kupce i přístupová cesta. Je-li rozbitá, odradí ho to. Věnujte jí proto pozornost. Zdokonalit ji můžete například nízkým živým plůtkem z obou stran nebo vinutím mezi květinovými záhony. 

Přitažlivá zahradní zákoutí decentně osvětlete 

Aby vše, čím jste předzahrádku vylepšili, bylo vidět za všech okolností, umístěte na ni vhodné osvětlení. Instalace bývá snadná a zahradní osvětlení je šetrné i k rodinnému rozpočtu. Zdůraznit by mělo architektonické prvky domu a pohledově přitažlivá zákoutí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada