Vytvořte si z lískových prutů přírodní paraván, loubí nebo originální plot. Vše zvládnete svépomocí

Vyplétané plotové panely z lísky jsou ekologicky udržitelné, trvanlivé, odolné, všestranné a snadno se instalují a udržují. Kromě praktických výhod dodají lískové prvky zahradě přírodní charakter v rustikálním stylu.

Pletené panely z lísky jsou udržitelné

Plotové dílce jsou vyráběny z prutů získaných zmlazováním lísky – jedná se o techniku ​​prořezávání, kdy je strom seříznut na úroveň země, čímž dochází k regeneraci nových stonků od základny. Větve jsou následně ořezávány pouze z nového růstu, což zase stimuluje další růst. Díky tomu je proces vysoce udržitelný a omlazuje strom pro růst v dalších letech.

Použití „čerstvých“ větví z lísky navíc znamená, že pruty jsou flexibilní a jednotné, výsledkem je plotový panel, který vypadá jako umělecké dílo. Období kácení lísek je od října do poloviny března, což z něj činí ideální zdroj materiálu připraveného na letní opravy zahrady.

lískový plotový dílec
Info ikona

Díky lískovým prutům jsou plotové dílce udržitelné, odolné a všestranné.

Lískové ploty mají dlouhou životnost

Tkané oplocení z lísky vydrží až 15 let! Jejich konstrukce je pevná, ale umožňuje průchod větru, což snižuje riziko vývratu plotu při silném větru.

Lískové stěny jsou odolné a všestranné

Pletené ploty mohou být vyrobeny jak z vrby, tak z lísky; rozdíl mezi nimi je síla prutů. Vrba má obvykle tloušťku kolem 1 cm, zatímco líska je silnější a má průměr přibližně 2-3 cm. Extra tloušťka, kterou se může líska pochlubit, má nespornou výhodu v pevnosti a odolnosti realizovaného plotu.

Pruty z lískového keře můžete v zahradě použít hned několika způsoby:

Oplocení hranic pozemku

Dělící pohledové stěny

Tvorba vyvýšených záhonů

Podpora pro popínavé rostliny

Tvorba dětských hracích prvků

Ochrana rostlin před domácími mazlíčky

Lískové stěny se snadno instalují a udržují

Instalace lískových plotů je opravdu jednoduchá. Obvyklý instalační proces zahrnuje upevnění dřevěných plotových sloupků s hroty do země. Plotové dílce se pak umístí podél dřevěných konstrukcí a připevní se těžkým drátem nebo hřebíky. Obvykle není nutné připevňovat sloupky do země betonem, protože relativně otevřená struktura panelů umožňuje průchod větru. Pokud si na výrobu svépomocí netroufáte, můžete oslovit několik českých firem, které se na výrobu lískových specializují. Plotové dílce  180 x 180 cm se pohybují okolo dvou tisíc korun, vyvýšené záhony  100 x 100 x 30 cm přibližně za osm set korun českých.

Potřebuje lískové oplocení údržbu?

Lískové ploty časem přirozeně dozrávají do krásné šedé, a proto je není třeba udržovat ani ošetřovat. Pokud však chcete zachovat původní barvu, můžete na plotové dílce použít čirý konzervant.

 

 

Zdroj: www.grangewoodfencing.com, prouteneploty.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada