Topení dřevem místo drahého plynu nebo elektřiny: jak vybrat vhodné palivové dřevo a poznat, že je dobře proschlé

Aby se topení dřevem vyplatilo, je potřeba snížit jeho vlhkost. Čerstvé totiž obsahuje 55–75 % vody a k topení je vhodné s vlhkostí pod 20 %. Při vyšší vlhkosti se totiž část energie při spalování spotřebuje na odpaření vody, čímž se výhřevnost topiva snižuje. 

Podle čeho poznáte příliš vlhké dřevo 

Vlhké dřevo poznáte snadno podle nadměrné tvorby kouře a pevných částic, u krbových kamen i podle usazování sazí na prosklené části topeniště. Počítejte s tím, že topná soustava zatížená spalováním vlhkého dřeva vyžaduje náročnější údržbu a má obvykle i kratší životnost

Které dřevo je k topení nejvhodnější 

K topení je nejvhodnější tvrdé dřevo – je výhřevné, hoří pomalu, dlouho a zbyde z něj jen trochu popela. Hodí se do kamen, krbu i kotle na dřevoplyn. Nejdostupnější je bukové nebo habrové, které navíc vyschne za jednu sezonu. Kvalitní je i dubové, ale k řádnému vyschnutí potřebuje alespoň dva roky. 

Střední výhřevností se vyznačuje dřevo nebo kůra břízy, která se využívá se k rozhoření ohně. Alternativou je i dřevo z topolu, lípy, vrby nebo akátu

Nejnižší výhřevnost má měkké dřevo jehličnanů. Hoří rychle, zanáší komíny a zbyde po něm hodně popela. Pryskyřice ve dřevě navíc způsobuje vystřelování žhavých kousků – nehodí se proto do otevřených krbů. 

Podle čeho poznáte dobře proschlé dřevo 

Pokud nemáte dřevo z vlastní zahrady, můžete si palivové dříví koupit. Předem si však ověřte, že je dostatečně proschlé. Jak to poznáte? Vezměte dvě suchá a dvě vlhká polínka: poklepejte o sebe nejprve vlhkými a pak suchými. Slyšíte ten rozdíl? Suché dřevo při poklepu vydává zvonivější zvuk než vlhké. Chce to ale získat trochu praxe. 

Můžete také zkusit do dřeva rýpnout nebo ho rozseknout. Třísky suchého dřeva jsou tvrdé, zatímco u vlhkého pružné. V kamnech dobře proschlé dřevo poznáte podle toho, že hoří bez nadbytečného dýmu a sazí. 

Palivové dřevo uskladněte nejlépe v kůlně 

Proschlé dřevo je nejlepší uskladnit v suché a dobře odvětrávané kůlně. Pokud ji nemáte k dispozici, je možné ho uložit do hranice, resp. otevřeného, ale od vlhkosti dobře izolovaného přístřešku na dřevo. Důležité je, aby jeho podlaha byla nad zemí a střecha měla dostatečný přesah. 

Přístřešek plný dřeva může v zahradě fungovat i jako optická clona, nebo tvořit jednu z pevných stěn terasy, v níž si můžete pohrát s dekorativním uložením dřeva... Vhodné je pro něj každopádně plně osluněné a vzdušné místo, které by mělo být blízko domu. Praktické je rovněž pořídit si podobné přístřešku rovnou dva: z jednoho budete už proschlé dřevo odebírat, a v druhém bude čerstvé dřevo teprve prosychat.

 

Autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada