Švédská svíce: táborák z jednoho polena vydrží až pět hodin

Švédská svíce je v podstatě shora naříznutý špalek dřeva, ve kterém je rozdělaný oheň, jehož plamen si můžete užívat až pět hodin. K její přípravě se hodí především smrk, borovice nebo jedle bělokorá, přičemž zpracovávaná část kmene nebo polena by měla mít průměr 20 až 30 cm a délku od 80 do 100 cm. Kromě špalku budete ještě potřebovat motorovou pilu, rašpli na dřevo a dřevitou vlnu.

Jak nastartovat benzinovou pilu

Nezapomeňte, že při práci s motorovou pilou je nezbytné se chránit. Kalhoty i boty musí být vybaveny ochrannou vložkou proti proříznutí a neméně důležité jsou pevné, protiskluzové pracovní rukavice a také ochrana obličeje a sluchu

Benzinovou pilu startujte vždy na rovné zemi. Než ji nastartujete, aktivujte brzdu řetězu zatlačením směrem dopředu. Nastavte kombinovanou páčku na sytič, špičkou boty přišlápněte zadní rukojeť, abyste zajistili stabilní polohu stroje, a až pak zatáhněte za startovací lanko. 

Řez kmene nebo polena do tvaru kříže

Dřevěný špalek musí pevně stát, proto ho umístěte na rovnou podložku. Teprve potom veďte středem první řez. Druhý řez prochází také středem polena, a sice pod pravým úhlem k prvnímu řezu, takže výsledkem je kříž. 

Oba základní řezy by měly mít stejnou hloubku a končit 20 až 30 cm nad zemí. Pro přesné a rovné provedení potřebujete nejen pevnou ruku, ale především správně nabroušenýnapnutý řetěz, který rovnoměrně běží ve vodicí liště. Řez ve tvaru kříže k zapálení ohně a následnému hoření zpravidla postačí. 

Další zářezy švédské svíce kvůli vzduchu 

Abyste zvýšili přívod vzduchu do švédské svíce a usnadnili si zapálení ohně, můžete udělat ještě dva další zářezy. List pily nasaďte pokaždé tak, aby zářezy na horní ploše tvořily hvězdici. Obě dodatečná proříznutí mohou být hluboká jen 20 až 30 cm. O centimetr víc nebo míň nehraje žádnou roli. Vystačíte si s měřením od oka. 

Vyplatí se použít čerstvě pokácené dřevo a nechat vyschnout teprve hotovou svíci. Zbývající vlhkost v kmeni totiž podstatně usnadňuje řezání. 

Do středu švédské svíce vtlačte dřevitou vlnu 

Proříznuté štěrbiny na středu polena ještě rozšiřte rašplí, abyste do nich mohli snadno vtlačit dřevitou vlnu napuštěnou voskem jako podpalovač. Hotovou švédskou svíci pak nechte schnout v kůlně nebo kdekoli v suchu pod střechou alespoň šest měsíců. 

Po půl roce můžete vyschlé poleno postavit na vhodné místo a švédský oheň zapálit. Protože při hoření létají jiskry a na zem padají žhavé kousky dřeva, je důležité vybrat pro švédskou svíci rovný a především nehořlavý zpevněný povrch. Vzdálenost od rostlin by měla být minimálně dva metry. V zimě můžete svíci zabořit hluboko do sněhu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada