Nevyhazujte slupky a zbytky jablek: vyrobte si z nich jablečný ocet. Využijete ho v kuchyni i při úklidu

Jablečný ocet vzniká zkvašením jablek, po nichž také voní a má nasládlou chuť. Receptur na jeho výrobu existuje mnoho, však má také v našich kuchyních dlouhou historii. Oblíbený je nejen pro své všestranné využití – přidává se do salátů, omáček, marinád nebo orientálních jídel, ale je i zdravý a používá se i k ekologickému čištění koupelny, kuchyně nebo k odstranění zápachu z myčky. 

K nastrouhaným jablkům přidejte cukr nebo med

Kromě jablečných slupek, můžete při přípravě jablečného octa využít i okrájené zbytky jablek s jadérky nebo celá jablka, která ale předem omyjte a zbavte stopek a „bubáků“. Jablka nastrouhejte nahrubo. Pokud jsou sladká, obejdete se i bez cukru, obvykle se ale kvůli chuti cukr, příp. med přidává (na 400 g jablek 100–200 g cukru). 

Při kvašení zajistěte nádobu proti muškám

Do čisté skleněné nádoby nalijte vodou (na uvedené množství 1 litr), přidejte cukr a míchejte až do jeho rozpuštění. Pak vložte jablka a přes hrdlo nádoby přetáhněte buď čistou gázu, vhodnou látku nebo papírové ubrousky či utěrky (kvůli muškám), které zajistěte provázkem nebo gumičkou. Nechte stát na teplém a světlém místě (ne na přímém slunci) a jednou denně promíchejte čistou lžící. 

Finální ocet skladujte nejlépe v lednici 

Po týdnu až deseti dnech tekutinu přeceďte a zbytky jablek zkompostujte nebo vyhoďte. V této fázi některé recepty považují ocet za hotový. Jiné doporučují opětovné přelití do nádoby, uložení do chladu a temna a po dvou až třech týdnech bez míchání další přecezení. Finální ocet můžete skladovat při pokojové teplotě, při níž bude ale pokračovat jeho zrání a ocet bude získávat kyselejší chuť, nebo ocet uložte do lednice

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada