Přírodní čištění zahradního nářadí

Zahradní nářadí před sezonou a po ní

Aby vám zahradní nářadí sloužilo co nejdéle, je nutné ho vyčistit alespoň v předjaří a po skončení sezony.

  • Co budete potřebovat? Kbelík o objemu 18 l, teplou vodu, 1 polévkovou lžíci kastilského mýdla a 5 kapek rozmarýnového esenciálního oleje 

  • Jak postupovat? V kbelíku smíchejte všechny ingredience a pracovní části nářadí vložte do výsledného roztoku. Nechte je pár minut odmočit, vydrhněte kartáčem, důkladně osušte a příp. ošetřete olejem na nářadí. Přípravek je určený na jedno použití, proto ho neskladujte. 

  • Tip  drobnější nářadí, jako třeba lopatky, můžete ukládat, resp. zapichovat do nádoby s pískem. Chcete-li je promazat, přidejte do písku 1–2 lžíce minerálního oleje. Díky tomu nezačnou rezivět. 

Co je to kastilské mýdlo?

Jde o rostlinné mýdlo, které je výjimečně jemné a díky kombinaci různých olejů, třeba kokosového nebo olivového, zároveň i velice účinné při úklidu a odstraňování mastnoty. Seženete ho ve většině obchodů s bio kosmetikou nebo na internetu a k dostání je v široké škále vůní i bez vůně. 

Další recepty na ekologické čištění např. terasy nebo zahradního nábytku najdete v knížce Jak na domácnost bez chemie a jedů (vydala Grada Publishing, a. s.), ze které jsme čerpali. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada