Zahradničení místo terapie: při práci na zahradě načerpáte novou energii a získáte potřebný odstup

Práce na zahradě, manipulace s půdou nebo rostlinami je pro mnohé spíše relaxací či oddechem, při němž můžete i meditovat a znovu najít pocit vnitřního klidu. Při zahradničení navíc vnímáte okolí všemi smysly, což vás ovlivňuje více, než si myslíte. Cítíte se spojeni s přírodou, jako byste byli její součástí, a při tomto kontaktu jste si také více vědomi sami sebe. Není divu, že se tomu někdy říká „uzemnění“. 

Zahrada odvede vaši pozornost na „tady a teď“

Odvedení pozornosti z mysli na tělo, resp. na fyzickou práci na zahradě, vede k uvědomění si toho, co se skutečně odehrává tady a teď. Je dokonce vědecky prokázáno, že lidé, kteří se plně věnují zahradničení, vytvářejí stejné mozkové vlny, jaké se generují při modlitbě nebo meditaci

Při práci na zahradě rovněž klesá množství stresového hormonu kortizolu v krvi. Pro více vyrovnanosti tedy zkuste vyměnit mobilní telefon, notebook nebo tablet za motyčku či hrábě a vydejte se na zahradu.    

Při zahradničení získáte energii i potřebný odstup

Opakovaná činnost má otevírat mysl a dodávat energii. Při poklidné práci na zahradě si tak možná uvědomíte i podobenství související s vlastním životem, což vám může pomoci ujasnit si pohled na vztahy a situace, se kterými se každý den setkáváte. 

Při práci na zahradě se navíc více zapojíte do koloběhu života. Stanete se součástí toho, co zasadíte, o co pečujete a co sklidíte. Starejte se proto o zahradu, jako byste se starali sami o sebe. Květy a úroda mohou být jen bonus. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada